Pražská policie stejně jako každý rok připravila v souvislosti s adventem a vánočními svátky opatření směřující k zajištění bezpečnosti všech občanů a návštěvníků Prahy. 

„V České republice stále platí první stupeň ohrožení terorismem, který byl vyhlášen v souvislosti s teroristickými útoky v Bruselu v březnu roku 2016, na základě jehož jsou během celého roku nastavena zvýšená bezpečnostní opatření. I přestože v současné chvíli nemáme žádné informace, které by směřovaly k přímému ohrožení našeho státu, v souvislosti s vánočními svátky jsme připravili navýšená bezpečnostní opatření. Jednotlivá opatření budou přizpůsobena a plánována vždy podle konkrétní situace a ohlášených akcí,“  uvedl ředitel Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy Tomáš Lerch.

Opatření budou platit až do nového roku

Bezpečnostní opatření započne již v sobotu rozsvícením vánočního stromu na Staroměstském náměstí a bude pokračovat až do nového roku. Na bezpečnost všech občanů a návštěvníků hlavního města dohlédne několik stovek policistů a strážníků Městské policie hlavního města Prahy.

Společně se zaměří na místa a akce s větší koncentrací osob jako jsou vánoční trhy, rozsvícení vánoční stromu, kulturní a společenské akce a v neposlední řadě i obchodní a nákupní centra na celém území hlavního města Prahy. 

„Období adventu a vánočních akcí je spjato s vyšší koncentrací lidí zejména v historické části Prahy. Proto pražské ulice bude hlídat větší počet strážníků a policistů a na některých místech budou rozmístěny bezpečnostní bariéry. Myslíme však i na komfort návštěvníků vánočních trhů a proto například mohou pozorovat rozsvěcení vánočního stromečku opakovaně, vždy každou hodinu a nebudou se tak muset na Staroměstském náměstí tísnit jen v určitou dobu,“ řekl náměstek primátora Petr Hlubuček.

Na kapsáře si posvítí speciální tým

V pohotovosti budou stejně jako v předchozích letech i kriminalisté. Ti se zaměří zejména na činnost kapsářů, kteří využívají předvánočního shonu a větší zranitelnosti potenciálních obětí a proto bude i tento rok operovat v ulicích města speciální tým. Na kapsáře a další pouliční kriminalitu dohlédnou taktéž strážníci městské policie.

„I v letošním roce se na zajištění bezpečnosti a veřejného pořádku bude podílet více než stovka strážníků Městské policie hl.m. Prahy,“ uvedl ředitel Městské policie hl. m. Prahy Eduard Šuster.

K dispozici je stále i hotline linka Policie České republiky 800 255 255, na které mohou majitelé a provozovatelé veřejně přístupných objektů a pořadatelé sportovních, kulturních a jiných společenských akcí získat potřebné informace k zajištění bezpečnosti.