„Mohu potvrdit, že jsme zadrželi muže, který o sobě tvrdí, že je mu šestnáct let a je z Afgánistánu,“ uvedla tisková mluvčí pardubických policistů Markéta Janovská. Ta však neupřesnila, o jakou chorobu se jedná.

„Cizinecká policie ho převezla na infekční oddělení do nemocnice, kde muži udělali mu testy. Ty posléze potrvrdily, že má vysoce nakažlivou infekční chorobu kůže,“ uvedla policejní mluvčí.

Žádná exotika

Podle pardubické nemocnice se nejedná o nikterak vzácnou, ani exotickou chorobu. „Mohu potvrdit, že jsme ošetřili pacienta s infekčním onemocněním kůže. To však není nikterak exotické. Jedná se o onemocnění, kterým se můžete běžně nakazit i v České republice fyzickým kontaktem,“ informovala mluvčí nemocnice Kateřina Semrádová. Ani ona však, s ohledem na lékařské tajemství, nemohla chorobu specifikovat.

 

K celé situaci se formou facebookového příspěvku vyjádřil i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický: „S vysokou pravděpodobností se jedná o IMPETIGO, tj. poměrně běžné kožní onemocnění, které se sice může šířit poměrně rychle, je ovšem léčitelné antibiotiky. Chorobou trpí v populaci děti i dospělí. Nyní je osoba zadržena v detenčním zařízení v Bělé pod Bezdězem. Riziko pro občany Pardubického kraje nehrozí!"

Balkánská cesta

Při výslechu mladík uvedl, že se do České republiky dostal nelegální cestou. "Když cizinec začal komunikovat, uvedl, že se do Evropské unie dostal mimo oficiální hraniční přechod a cíleně s pomocí převaděčů se pohyboval v úkrytu vozidel a nákladních vlaků takzavnou. balkánskou cestou. Dále uvedl, že policii v Evropě se záměrně vyhýbal a nikde v EU doposud nežádal o azyl." doplnila informace policejní mluvčí.

Uvedl, že o azyl nemá zájem žádat ani v České republice. Nyní se provádí odborné zkoumání věku cizince, neboť jím uváděných 16 let se policistům nejeví jako jeho skutečný věk.

"Rozhodujícím hlediskem pro další postup je určení věku cizince, jemuž byl vzhledem k udávanému věku ustanoven opatrovník. Na cizince je nyní pohlíženo jako na nezletilého bez doprovodu. Bude-li prokázáno, že cizinec je dospělý, povinnost opatrovnictví ze zákona zanikne," informoval Martin Demek z Odboru cizinecké policie KŘP Pardubického kraje.