Mluvčí policie Ilona Gazdošová Deníku potvrdila, že 25. září policista služební zbraní postřelil psa. „Stalo se tak v okamžiku, kdy policisté pátrali po osobě, podezřelé z trestné činnosti. Policista použil zbraň v rámci sebeobrany, kdy na něj pes zaútočil,“ popsala Gazdošová s tím, že použití zbraně už vyhodnotil nadřízený jako oprávněné. „Nicméně celou věc ještě prošetří oddělení vnitřní kontroly,“ dodává policejní mluvčí.

Ilustrační snímek
Pes napadl slepice, muž po něm vystřelil. Vyšetřují jej kvůli týrání zvířat

Po postřelení psa policie kontaktovala psí útulek AniDef v Žimi.

„Po prvním telefonu, zda se pejska ujmeme, jsme okamžitě jednali. Vyslali jsme tým zkušených ošetřovatelek, připravených podat první pomoc, zastavit krvácení. Upřímně jsme nevěděli, zda pejsek bude do našeho příjezdu ještě naživu. Je to však obrovský bojovník, vydržel a přežil i převoz na kliniku,“ napsali lidé z AniDefu na facebooku.

Zachráněný pes.Zachráněný pesZdroj: se svolením AniDef

Sbírka na léčbu 

Zároveň spustili sbírku na léčbu psa. „Dostal to přímo do hlavy, měl porušené slinné žlázy,“ sdělila Deníku Barbora Benešová z AniDefu s tím, že nyní se už zotavuje a zatím není zřejmé, jestli bude mít následky. Věc vyvolala negativní reakce lidí na sociálních sítích, AniDef ji nechce soudit.

„Nebyli jsme u toho. Jestli tak velký pes na policistu vyběhl, nedivím se, že se mohl leknout,“ říká Benešová.

Ilustrační snímek
Pes mu uhynul v autě. Policejní kynolog poukázal na špatné podmínky ve Ždáru

Kříženec vlčáka a ovčáka totiž váží úctyhodných 40 kilo. Díky sbírce na postřeleného psa vybrali v AniDefu už skoro sto tisíc, ačkoli měli v plánu pouze 20 tisíc za úhradu veteriny. Peníze, které vyberou navíc, půjdou na jiná zvířátka v péči dobrovolnic. „Máme plný útulek, už je ani nemáme kam dávat. Ten den jsme přijali ještě fenečku s prokouslou plicí, ta bohužel po pěti dnech na veterině zemřela. Ale veterina za ní byla taky 20 tisíc,“ vypočítala Benešová.

Co přesně se psovi stalo a jak to s ním vypadá:

Policistova střela prošla psovi nad levým okem a vyšla za levým uchem. Šlo o průstřel frontálního sinu, zasáhl čelní kost nad očima nad kořenem dutiny nosní a fisuru lebky ve ventrální části sinu. Potom pes krvácel z dutiny nosní i ústní a měl problémy se zvednout, po chvíli se chůze lepší. Momentálně stále napadá na levou stranu, stále je v medikaci proti bolesti a kryt antibiotiky. Pro plné zotavení bude nejspíš nutná další rehabilitace.

Zdroj: AniDef