Z politických stran, jež už nyní v městském zastupitelstvu rozhodují, mají nejvíce žen na kandidátce Zelení. Polovinu. „Ženy tvoří polovinu společnosti, v České republice jich žije dokonce i o něco více než mužů. Pokud o nás všech rozhodují převážně jen muži, je to jako dívat se na svět s jedním okem zavřeným. Nemyslím si ale, že být ženou, mi může ve volbách pomoct,“ uvedla jejich kandidátka na primátorku Jasna Flamiková.

Na druhém místě kandidátky Slušných lidí a Soukromníků usiluje o přízeň voličů třeba Monika Doležalová, která má šest dětí. „Jít do brněnského zastupitelstva je pro mě výzva, logický posun v kariéře. Nyní vykonávám funkci první místostarostky v Židenicích a zatím se daří skloubit rodinu s prací. Mám podporujícího manžela, takže se žádné velké změny nebojím ani po případném zvolení,“ uvedla.

Souhlasí s ní i jednička kandidátky občanských demokratů do městského zastupitelstva Markéta Vaňková. „V komunální politice se pohybuji už šestnáct let, na primátorku nyní kandiduji, protože jsem nespokojená s politickým vývojem. Mým synům navíc bude deset let, takže už nepotřebují neustálou péči,“ řekla.

Ilustrační foto.
Do kopce vyveze návštěvníky v zoo v budoucnu kolejová lanovka

Podle brněnského politologa Lubomíra Kopečka počet žen na kandidátkách do komunálních voleb mírně roste. „Dá se říct, že mladší generace je v tomto ohledu emancipovanější. Samozřejmě i v politice, stejně jako třeba mezi manažery, přibývá žen, které jsou ambiciózní a zaměřují se na kariéru,“ popsal.

Podle Kopečka navíc mohou politické strany do čela kandidátky volit ženu i účelově. „Sází na to například občanští demokraté. Pokud chtějí nabídnout voličům alternativu ke stávajícímu primátorovi, tak žena působí dobře. Navíc zvolili člověka, který se v brněnské politice nezkompromitoval,“ dodal.

Stejně jako v Brně, usiluje o přízeň voličů i v celostátním měřítku třetina žen. „Z celkového počtu kandidátů představují třiatřicet procent,“ přiblížil za Český statistický úřad Tomáš Chrámecký.

Ženy ve volbách

- V roce 2010 kandidovalo do brněnského zastupitelstva 29,52 % žen.
- V roce 2014 o post městskéhho zastupitele usilovalo 29,20 % žen.
- Letos kandiduje do zastupitelstva 32,09 % žen.