Nejdřív polští vojáci střežili uzavřené hranice jen z polského břehu, ale pak se z polských Pielgrzymów přesunuli přes most do českých Pelhřimov. Na českém břehu si zřídili checkpoint s ohništěm přímo před kaplí. Pak českým občanům zakázali vstup. A nejen turistům.

Jaroslava Pokorná Jermanová
'Kauzu záchranářka' policie odložila. Jermanová rozhodnutí respektuje

Odborník, který při opravách pelhřimovské kaple vykonával stavební dozor, se sem 28. května vydal pracovně. Chtěl pořídit fotodokumentaci jak omítky odolávají povětrnostním vlivům. Polští vojáci mu fotografování kaple zakázali. Prý rozkaz zněl jasně: Češi ke kapli nesmí.

Jen příkazy, žádné diskuze 

O víkendu Hnutí Duha Jeseníky pořádalo v Pelhřimovech setkání dobrovolníků, kteří podporují jeho aktivity. Koordinátor Ivo Dokoupil šel polským pohraničníkům oznámit, že očekává více návštěvníků, a někteří mají zájem o prohlídku kaple.

Stařenka na obraze v roce 2009 náhle zavřela oči.
Hrad Svojanov je opředen záhadami. Stařenka na obraze náhle zavřela oči

„Když vám rozkazuje voják se samopalem v uniformě cizí armády, je to otřesný zážitek. Nedovolili mi přiblížit se víc jak na deset metrů. Proč polská armáda rozhoduje, kam se na českém území můžu podívat a kam ne? O svých kompetencích na misi v České republice se mnou vojáci nediskutovali. Ani o tom kdo nám návštěvu kaple může povolit,“ popsal svou zkušenost z víkendu Ivo Dokoupil z Hnutí Duha Jeseníky.

V minulosti fotografoval revoluční události na Majdanu i válkou zničené oblasti Slavjanska a Doněcka. V Pelhřimovech se ale neodvážil před vojáky vytáhnout fotoaparát.

Majitelů se neptali

Majitelem kaple je spolek Omnium, který opravuje památky. Majitelem pozemků je obec. Polská armáda se o stanovisko majitelů nezajímala.

„Nemohli jsme se k Pelhřimovům vyjádřit, protože polská strana s námi své záměry ani rozhodnutí nekonzultovala. Jediný orgán, který s námi o situaci na obecním pozemku začal komunikovat, je krajská policie. Ta už dostala podnět k situaci v Pelhřimovech a začala to řešit,“ uvedl starosta Slezských Rudoltic Mojmír Pargač.

Helena Králová
Kvůli koronaviru nesměla Helena Králová opustit Martinik. Na lodi si šila roušky

Situaci v Pelhřimovech už s Varšavou řešilo ministerstvo zahraničí i ministerstvo vnitra. „Došlo k nedorozumění na polské straně, kaple je již přístupná,“ konstatovala Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. Pelhřimovská kaple je sice na požádání přístupná, ale dál zůstává součástí checkpointu polské armády. Polští vojáci se samopaly dál rozhodují například o tom, co se v okolí kaple smí fotit a co ne.