Modré majáčky vozidla polské pohraniční stráže jdou vidět zdaleka. Tranzit projíždí, krátce poté osobní vozidlo české registrační značky se otáčí.

Dva příslušníci polské pohraniční stráže, kteří po vjezdu na polské území hlídají průjezd, působí sympaticky. Nemají problém s vyfocením hlídkového vozu a poskytnutím základních informací, kdo by je ale zkoušel přemluvit, narazí.

Šeděnkovi se do toho pořádně obuli.
PODÍVEJTE SE: První domácí ples v Ostravě. Takhle se tančilo v sobotu z obýváků

Nepočítají, kolik vozidel pustí a které přinutí se otočit. Protože i takové případy první den po uzavření hranic evidují.

Test nebo očkování – dvojí!

„Pouštíme jen s negativním testem na covid nebo očkované pacienty dostupnými vakcínami, v tomto případě ale musejí být očkovaní dvakrát,“ polsky podotýká jeden z příslušníků pohraniční stráže s tím, že přijímají jak antigenní testy, tak PCR.

Lidé nakupují v obchodním řetězci Hornbach, 27 února 2021 v Ostravě.
Začátek sezony i obavy z lockdownu! Lidé zaplavili hobbymarkety v Ostravě

Směrem od Bohumína je však v sobotu kolem poledne hlídána pouze hlavní příjezdová trasa od dálnice. Oproti obvyklému sobotnímu dni je na ní prakticky mrtvo. Zato mnohonásobně více řidičů – s českými registračními značkami vozidel – využívá most od náměstí Svobody. I to je – a nejen kvůli náhlému ochlazení a víkendu – naprosto vylidněné.

Roman Tancula poskytl Deníku rozhovor.
Pracovník od polských hranic: Propadne-li test o 30 minut, na firmu se nedostanu