U většiny pacientů s těžkým průběhem covidu je nutná umělá plicní ventilace. „Právě pro takovéto pacienty máme k dispozici novou léčbu pomocí vysoce výkonného laseru. Velké poděkování patří za zapůjčení distributorovi zdravotní techniky,“ sdělil přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Milan Sova.

Podle vedoucího lékaře jednotky intenzivní péče Ondřeje Venclíčka je celá terapie založená na takzvaném biostimulačním účinku laserového záření na plicní tkáň.

Očkovací kamion bude na náměstí Svobody v Brně do konce března.
Očkování v centru Brna: místo stanu kamion. Nejjednodušší řešení, popisují

Popisovaného protizánětlivého účinku odborníci dosáhnou bez zásahu do těla pacienta, a to pomocí několika krátkých sezení, kdy laserové záření aplikují přes hrudní stěnu a speciální vlnová délka umožňuje průnik energie až k částem plic, které jsou postižené covidovým zápalem plic.

Laboratorní vyhodnocení testů na covid-19. Ilustrační foto.
Omikron zaplavuje jih Moravy: Jen špička ledovce, upozorňují hygienici

Celé zařízení je koncipováno tak, aby mohla léčba pokračovat v rámci rehabilitace na lůžku pacienta. „Laserová terapie je zavedenou součástí fyzioterapeutické péče, u léčby těžkých průběhů Covid-19 na našem pracovišti je však novinkou,“ doplnil vedoucí fyzioterapeut Rehabilitačního oddělení Fakultní nemocnice Brno Filip Dosbaba.

Na tomto zařízení je možné nastavit řadu parametrů, které určují například hloubku průniku laseru. U pacientů na plicní ventilaci je ovšem nutná aplikace nízké dávky záření, aby u nekomunikujícího pacienta neuškodila. „Po léčbě první série pacientů vyhodnotíme výsledky. Pevně věříme, že budou pozitivní,“ uzavírá Sova.