U většiny pacientů s těžkým průběhem covidu je nutná umělá plicní ventilace. „Právě pro takovéto pacienty máme k dispozici novou léčbu pomocí vysoce výkonného laseru. Velké poděkování patří za zapůjčení distributorovi zdravotní techniky,“ sdělil přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Milan Sova.
Podle vedoucího lékaře jednotky intenzivní péče Ondřeje Venclíčka je celá terapie založená na takzvaném biostimulačním účinku laserového záření na plicní tkáň.

Popisovaného protizánětlivého účinku odborníci dosáhnou bez zásahu do těla pacienta, a to pomocí několika krátkých sezení, kdy laserové záření aplikují přes hrudní stěnu a speciální vlnová délka umožňuje průnik energie až k částem plic, které jsou postižené covidovým zápalem plic.

Celé zařízení je koncipováno tak, aby mohla léčba pokračovat v rámci rehabilitace na lůžku pacienta. „Laserová terapie je zavedenou součástí fyzioterapeutické péče, u léčby těžkých průběhů Covid-19 na našem pracovišti je však novinkou,“ doplnil vedoucí fyzioterapeut Rehabilitačního oddělení Fakultní nemocnice Brno Filip Dosbaba.
Na tomto zařízení je možné nastavit řadu parametrů, které určují například hloubku průniku laseru. U pacientů na plicní ventilaci je ovšem nutná aplikace nízké dávky záření, aby u nekomunikujícího pacienta neuškodila. „Po léčbě první série pacientů vyhodnotíme výsledky. Pevně věříme, že budou pozitivní,“ uzavírá Sova.