"Dozvěděli jsme se o tom až ráno. Je to hrůza," říkají o nočním požáru obyvatelé Boháňky u Hořic. 

Hasiči škodu předběžně odhadli na 1,5 milionu korun, přibližně stejnou hodnotu se podařilo uchránit. Emocionální škoda, která rodině Málkových vznikla, je ale podle všeho nevyčíslitelná.

Výběrové řízení k chrudimským výsadkářům
OBRAZEM: Nábor k výsadkářům? Dril a pořádná čistka. Z 50 uchazečů už odpadlo 30

"Je to pro nás hrozná tragédie. Ozvalo se mi spousta lidí, chtěla bych jim touto cestou všem moc poděkovat za podporu," řekla serveru iDNES.cz parkurová jezdkyně Kateřina Málková. Rodina momentálně nechce příliš komunikovat se světem, dosud s nimi nemluvili ani oslovení sousedé z Boháňky. Nadále s nimi ale zůstává v kontaktu jezdkyně Andrea Halíková. Právě ona organizuje sbírku na pomoc s léčbou zraněného koně.

Ten svou reakcí nejspíš zachránil nejen ostatní koně, ale také životy rodiny, která žije v budově nad stájemi v těsné blízkosti požáru. "Nebýt toho, že Bugatti začal jančit a vyskočil z boxu, čímž spustil poplach, nevzbudil by sousedy a mohlo dojít ještě k mnohem větší tragédii," vysvětlila Halíková. Většina komplexu je totiž ze dřeva a jen krátké zdržení mohlo být pro rodinu fatální.

Velmi těžké popáleniny

Bugatti už druhým dnem bojuje na veterinární klinice s velmi těžkými popáleninami. Podle Halíkové je jeho stav stabilizovaný, ale rozhodně ještě není mimo ohrožení života. Léčba v Heřmanově Městci je sice kvalitní, ale také velmi nákladná, cena se pohybuje v desítkách tisíc korun za den.

První školní den ve Vraném.
Učitelky, které protestují proti opatřením, končí. Založí si vlastní školu

Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů.Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů.Zdroj: HZS KHK

S belgickým teplokrevníkem G-Bugatti Dweresem Hagenem Málková před nedávnem startovala na Noční Velké ceně na Ptýrově. Informace o jeho zraněních se ve středu velmi rychle roznesla mezi členy české jezdecké komunity, kteří se rozhodli nabídnout rodině pomoc.

"Ještě ve středu by měl být uveden do provozu transparentní účet, na který bude možné poslat peníze. Ty budou Málkovi moci využít na léčbu Bugattiho a další náklady," uvedla Halíková.

Už v noci na místo přijeli vyšetřovatelé hasičů, Policie ČR a experti z Institutu ochrany obyvatelstva z Lázní Bohdanče. V ohledání požářiště pokračovali i za denního světla. Příčinu požáru ale zatím neznají.

Voda z Lysé hory, to je základ už přibližně sedmi desítek různých  produktů pocházejících z Beskydského pivovárku v obci Ostravice.
Když je na „Lysé“ ošklivě, dole se radují: Prší pivovarská voda

"Nedokážeme odhadnout, kdy a jak bude vyšetřování ukončeno. Nyní probíhají expertízy odebraných vzorků. Vzhledem k výši škody a charakteru události budeme na objasnění příčiny spolupracovat s Policií ČR," doplnila ve středu odpoledne mluvčí krajských hasičů Martina Götzová. Další vyšetřování by mělo pomoci také upřesnit výši materiální škody.

Finanční i materiální pomoc

Sportovní stáj Málek se v Boháňce předává po několik generací. Málkovi se koním věnují celý život na na jezdecké scéně sklízí úspěchy. S patnáctiletým valachem Bugattim už několik let startovala jak Kateřina, tak i její bratr Ondřej Málek. Na pomoc se jim semkla velká část jezdecké komunity z celé republiky.

"Už od úterý nám drnčí telefony a spousta lidí nabízí pomoc, jak finanční, tak například zasláním krmiva pro koně," doplnila Halíková. Peníze z transparentního účtu použije rodina v první řadě na léčbu Bugattiho, následně pak také na stavbu nové stáje a koupi krmiva. Velká část sena totiž při požáru shořela.

Zájemci mohou přispět na transparentní účet Sbírka na pomoc Sportovní stáje Málek, číslo účtu je 2223336686/5500.