Posekanou trávu v létě, spadané listí na podzim, zbytky ovoce a zeleniny… To vše letos poprvé vhazovali obyvatelé Nýřan do hnědých popelnic na bioodpad. Město jim je pořídilo zdarma, aby odlehčilo nýřanské kompostárně a také aby lidé odpad nevozili do přírody.

Místostarostka Pavlína Caisová říká, že novinka se osvědčila. „Například černé skládky bioodpadu vymizely. Popelnice jsme totiž nakonec kromě našich obyvatel rozdali také domkařům, protože nám zbyly," říká místostarostka.

Nýřanští se na radnici obraceli jen s výtkami, že svoz bioodpadu skončil už v polovině listopadu, ačkoliv oni chtěli popelnice ještě plnit listím. „Jenže bioodpad je mokrý, k popelnicím přimrzal a už se obtížně vyprazdňovaly," podotkla místostarostka s tím, že příští rok se budou popelnice opět vyvážet od začátku dubna do půli listopadu, jak ostatně stojí ve smlouvě.

Kromě popelnic k domům pořídily Nýřany také velkoobjemové kontejnery do sídlišť. Pokud by do nich lidé odhazovali i jiný než biologický odpad, bylo město připraveno nádoby odvézt, ale nemuselo. Obyvatelé byli vzorní a kontejnery zmizely až teď na zimu.

Starý Plzenec chystá podobnou odpadovou revoluci na jaro. Lidem, kteří si letos zažádali, rozdá plastové tisícilitrové zahradní kompostéry. Město tím chce ušetřit. Bioodpad v plzeneckém sběrném dvoře totiž zabírá nejvíce prostoru a jeho vyvážení stojí ročně přes 300 tisíc korun. Když ho budou lidé likvidovat sami, rozpočtu se uleví.

Podle starostky Vlasty Dolákové dorazily žádosti ze čtyř stovek domácností. „Město pak zažádalo o dotaci na Státní fond životního prostředí," řekla starostka. Kompostéry stojí tři tisíce korun, ale právě díky dotaci dají obyvatelé za nádobu jednorázový poplatek kolem dvě stě korun. Za pět let budou nádoby jejich.

Sběrný dvůr ve Starém Plzenci ale šetřil už letos. Díky rekonstrukci. „Jsou v něm jednak objemnější kontejnery, takže je není třeba vyvážet tak často, a ukládaný odpad se také důsledněji kontroluje. Výsledkem je, že jsme v tomto roce na nákladech za vývoz ušetřili asi milion korun a občanům jsme mohli snížit poplatek za komunální odpad ze 600 na 400 korun," má radost starostka Doláková.