Návštěvníci koštu si užívají vína a cimbálovou muziku vůbec poprvé v prostorách zámecké zimní jízdárny. Pod obrazem jednoho z knížat. „Je to tady opravdu krásné. Košt na úrovni. Do Valtic občas jezdíme a ani dnes nás nezklamaly,“ je spokojený třeba František Listopad, který přijel až z podhůří Šumavy, Horažďovic.

Odborníci ošetřili exotické stromy v Lednicko-valtickém areálu. Byly pro lidi nebezpečné.
Ořezávali exotické stromy. Byly nebezpečné. Chřadly kvůli suchu i vysokému věku

Hlavní ceny
Champion bílých vín - Rudi Woditschka (Chardonnay 2017)
Champion červených vín - Chateau Valtice (Směs červená 2015)
Kníže bílých vín (valtičtí malovinaři) – Luboš Zechmeister (Ryzlink rýnský 2017)
Kníže červených vín (valtičtí malovinaři) – Zdeněk Marouš (Frankovka 2012)
Pohár růžové víno – Střední vinařská škola Valtice (Rosé Frankovka 2017)

S dvěma přáteli dorazila na ochutnávku i Lenka Bílková z Velkých Bílovic. „Zatím jsem spokojená. Teď jsem měla portugal a byl výborný,“ usmívá se mladá žena a proplétá se mezi návštěvníky směrem k muzice.

Podle pořadatelů si na akci nachází cestu kolem osmi set lidí. „Valtický košt u nás, v Hlavním městě vína, tradičně zahajuje vinařské slavnosti,“ připomíná tamní starosta Pavel Trojan.

Valtičtí vinaři spolupracují i s přeshraničními kolegy. „Z Rakouska dorazilo kolem sto šedesáti vzorků,“ počítá Štěpánek.

Není tak úplným překvapením, že šampionem bílých vín se stává Chardonnay, ročník 2017 od rakouského vinaře Rudi Woditschky z nedalekého Herrnbaumgartenu.

Ilustrační foto
Jako ve starověkém Egyptě. V Mistelbachu se návštěvníci projdou mezi pyramidami

Titul šampiona červených vín ale zůstává "doma", patří vinařství Chateau Valtice za Směs červenou, pozdní sběr, ročníku 2015.