Akce vznikla v západní Evropě v polovině devadesátých let minulého století a v roce 1996 se k ní přidala i Česká republika. Kampaň má poukázat na porušování lidských práv. Do akce se zapojují obce, města, instituce i jednotlivci.

V sobotu se tibetská vlajka objevila například na budově v centru Ostravy, kde má poslaneckou kancelář bývalý skokan na lyžích a nynější poslanec Parlamentu České republiky za ODS Jakub Janda.

Vedle české vlajky vlaje i ta tibetskáVlajka Tibetu vlaje před sídlem krajského úřadu na ulici 28. října v Ostravě. Moravskoslezský kraj se tak poprvé připojil ke kampani Vlajka pro Tibet. „Obyvatelům Tibetu hrozí za vyvěšení tibetské vlajky až několikaleté tresty vězení. Tuto iniciativu ale vnímám nejen jako projevení solidarity Tibetu, ale hlavně jako symbolickou podporu všem lidem, kteří nežijí ve svobodné společnosti,“ vysvětlil hejtman kraje Ivo Vondrák. Zapojením se do mezinárodní kampaně a vyvěšením vlajky lidé upozorňují na výročí Tibetského národního povstání. (msu)