Už tak sněhem zatarasené uličky byly plné automobilů, ke kostelu, kde se tragická událost stala, směřovaly davy lidí v tmavém oblečení a s kyticemi či věnci.

Všichni smuteční hosté se do něj ale nevešli a velká část z nich tak poslouchala bohoslužbu vedenou biskupem ostravsko-opavským Martinem Davidem z nainstalovaných reproduktorů venku. Pohřeb byl podle místních jedním z největších za poslední léta.

Vyšetřování násilného trestného činu v Bašce na Frýdecko-Místecku, 1. prosince 2022, Baška
Hrůza v Bašce. Vražda osmnáctiletého mladíka místní zdrtila, vesnicí kolují fámy

Studenta maturitního ročníku frýdeckomístecké průmyslovky byli vyprovodit nejen rodiče, sourozenci, příbuzní, kamarádi, známí, sousedé a spolužáci, ale také skauti.

„Ve třinácti letech poprvé doprovázel jako varhaník mši svatou ve zdejším kostele. Tento nástroj si zamiloval, neboť v něm spojoval své hudební a technické nadání. Místní varhany znal do poslední píšťalky …“ zaznělo také ve smuteční řeči za oblíbeného Josefa.

Pohřeb mladého varhaníka, 12. 12. 2022, Baška.Pohřeb mladého varhaníka, 12. 12. 2022, BaškaZdroj: ČTK

Ten za milovaným nástrojem usedal i v řadě jiných chrámů po celé republice včetně Katedrály svatého Víta nebo Lorety. Ironií osudu se stalo, že ho o život připravil při údržbě varhan jiný muzikant.

Čestná stráž

Po hodinovém rozloučení v kostele zamířil smuteční průvod na místní hřbitov, u vozu s rakví drželi čestnou stráž skauti.

„Bude nám navždy chybět jeho úsměv, objetí, jemný humor, nadhled, pozitivní myšlení a samozřejmě jeho andělská hudba. Všechno kolem nás a každý tón varhan nám ho bude neustále připomínat,“ vzkazovali světu zdrcení pozůstalí.