Liberečan Pavel Jelínek patří k těm, kteří se snaží dodržovat tradice. V duchu hesla „psaní potěší“ posílá svým příbuzným na Chrudimsku při svátečních příležitostech jako Velikonoce či Vánoce pohled s přáním. Po zbytek roku si volají či spolu komunikují prostřednictvím chatovacích aplikací. „Určitě bych poštovní schránky ve velkém měřítku nerušil. Já mám štěstí a mám ji hned v ulici, kde bydlím,“ řekl Jelínek.

Naopak Andrea Topinková z České Lípy patří k těm, kteří poštovní schránky dlouhodobě nevyužívají. „On je problém někde i na ten dopis koupit známku. Takže když už něco chci poslat, jdu stejně rovnou na poštu,“ osvětlila.

Páteční přílety letadel na Memoriál Air Show do Roudnice
FOTO: Memorial Air Show je tu. Roudnické letiště se plní nablýskanými stroji

Kvůli dlouhodobému poklesu zájmu o listovní zásilky přistoupila Česká pošta k postupné redukci poštovních schránek. Podle mluvčího státního podniku Iva Vysoudila v době elektronické komunikace lidé rok od roku posílají méně dopisů a pohlednic. „Naopak roste počet pohlednic online. Lidé odešlou elektronickou pohlednici ze svého zařízení a ta je následně vytištěna a doručena jako klasická papírová pohlednice,“ informoval mluvčí.

Tuto službu využívá i čtenářka Deníku, a to z dovolené a jako vánoční přání. „Klasické dopisy neposílám a přijímám je pouze od úřadů. Na běžné udržování kontaktu stačí aplikace v telefonu a pokud vznikne potřeba, napíšu delší text e-mailem,“ podotkla.

Míst se schránkami, kam je možné vhodit dopis nebo pohled, ubývá napříč celým Libereckým krajem. Za posledních pět let z něj zmizelo 213 schránek. Na Českolipsku Česká pošta v loňském roce zrušila 28 poštovních schránek, v celém kraji 52. V okrese Česká Lípa tak nyní zůstává 232 oranžových boxů. Podle dat České pošty, která si Deník vyžádal, je nyní v kraji v provozu 772 schránek, kam mohou zájemci vhodit listovní zásilku. V celé republice jich Česká pošta k 1. červnu provozuje 19 472.

Mikulčice na Hodonínsku rok po řádění tornáda. Vesnice prokoukla, ale stále vypadá jako obří staveniště. Práce je ještě dost.
Když skončil rachot, přišlo ticho. Rok od tornáda na jihu Moravy připomíná kniha

K tzv. staré škole patří Jana Vykoukalová z Liberce, která ráda posílá ručně psané dopisy a pohledy. Sama si všimla, že boxů na listovní zásilky ubylo. „Hlavně na dovolené se mi stává, že musím schránku hledat. Ale zatím jsem vždy uspěla,“ svěřila se.

Počet schránek se řídí vyhláškou Českého telekomunikačního úřadu, pod který poštovní služby spadají. Například v obci do 10 tisíc obyvatel musí být na každých tisíc lidí alespoň jedna schránka. Ve větších obcích musí být umístěné tak, aby vzdálenost k nim, s výjimkou okrajových částí, nepřesáhla jeden kilometr. „Poštovní schránky musí být umístěny především v těch místech, do nichž obyvatelé obce či města pravidelně docházejí z jiného důvodu, zejména u nákupních center nebo v blízkosti zastávek veřejné dopravy,“ doplnil Vysoudil.