Úkaz se formoval jihovýchodně od Hradce Králové a postupoval kolem Sezemic, kde dosáhl největší intenzity, směrem k Pardubicím.

„Díky spolupráci s Počasím České televize, které provedlo terénní průzkum v oblasti jižně od Hradce Králové a setkalo se s několika pozorovateli jevu, bylo zjištěno, že rotace víru byla dotatečná k tomu, aby minimálně zvedala půdní částice z polí. Jednalo se tedy v určitých momentech skutečně o tornádo o síle F0,“ uvedl ve čtvrtek večer Český hydrometeorologický ústav.

Jen lehké škody 

Podle Fujitovy stupnice mají tornáda o síle F0 rychlost do 117 km/h a způsobují nanejvýš lehké škody - spadlé komíny či zlámané větve stromů. Zpočátku se nehovořilo o zvednutých čísticích z polí, ale o malých škodách na lesním porostu. Ty však nebyly potvrzeny. Událost však na svých mobilech zaznamenala řada uživatelů sociálních sítí. 

Česko během pátku zasáhnou silné bouřky, varují meteorologové.
Přívalový déšť i krupobití. Česko zasáhnou silné bouřky

Tromba má podobný tvar jako tornádo, trychtýř se ale nedotkne země. V Česku je každý rok zaznamenáno více než deset tornád, mnoho dalších může být nezjištěno. Většina z nich dosahuje klasifikace 0, tedy s minimálními nebo žádnými škodami.