Například v Zálezlicích, které byly nejvíce postiženým místem v České republice už v roce 2002, se voda přelila přes tehdy ještě nedostavěnou hráz. „Byl rozestavěný val, takže bohužel voda přetekla,“ upřesnil starosta obce Jiří Čížek s tím, že vody bylo i tak o 1,2 metru méně než v roce 2002.

„V obci to nedala chalupa, která byla poničená už od předchozích povodní, a tak se ji rozhodl majitel po téhle katastrofě zbourat,“ vzpomínal Čížek.

Letecký snímek povodní. V Královéhradeckém kraji nejvíce postihly města Svoboda nad Úpou, Hostinné, Nový Bydžov nebo Chlumec nad Cidlinou (na snímku koupaliště).
PŘEHLEDNĚ: Boj s přírodním živlem. Kde Čechy v minulosti potrápila velká voda

U příležitosti smutného výročí zavzpomínal na záplavy také Martin Exner, bývalý starosta Nové Vsi. „Pohled z okna na naší zahradu a pár dalších fotek. Kolem domu dokola voda, přízemí bylo zaplavené. Stihli jsme se syny vše z přízemí vystěhovat. A pak jsme se jen bezmocně dívali, jak se valí voda k domu a do něj,“ popsal Exner.

Zatopené Kralupy nad Vltavou v roce 2013.Zatopené Kralupy nad Vltavou v roce 2013Zdroj: se souhlasem mluvčího města

Velká voda se dotkla i Kralup nad Vltavou. Tehdejší starosta Petr Holeček má v hlavě nejhorší situaci ze 3. června. „Asi nejhorší chvílí pro mne bylo vyhlásit evakuaci sídliště U Cukrovaru ve 3:30 hodin ráno 3. června. Voda se totiž již valila přes most Na Františku, Zákolanský potok zaplavil podjezd pod tratí a hrozilo, že voda stoupne i do podjezdu v Lobči,“ uvedl. 

Starosta se nebál jít proti předpisům 

Obyvatelé města na soutoku si v době povodní pamatují tehdejšího starostu Ctirada Mikeše, jak stojí na protipovodňové hrázi. „Mělník měl štěstí a já se nebál jít proti právním předpisům. Voda tehdy vystoupala až po okraj hráze. Měli jsme štěstí, že hráz vydržela i přesto, že voda vyšplhala na 9,36 metru a hráz měla 9,16 metru, navíc protékala, protože nebyla zpevněna. Kdyby se to protrhlo, tak mě asi zavřou,“ řekl dnes už s úsměvem bývalý starosta s tím, že měl kolem sebe skvělé kolegy, kteří věřili, že vše dobře dopadne.