V národním parku hoří od neděle 24. července. Kvůli rozsahu a těžko přístupnému terénu hasiči vyhlásili zvláštní stupeň požárního poplachu, tedy ten nejvyšší. Na místě denně zasahují desítky jednotek z regionu i vzdálenějších míst, letadla, armádní a policejní vrtulníky. Situace se lepší jen velmi pomalu. 

V neděli 31. července se hasičům podařilo celkovou plochu zásahu v Českém Švýcarsku zmenšit zhruba o pětinu ze zhruba 3600 hektarů na asi 2860 hektarů, spálená plocha činí 1060 hektarů. Domů se mohli vrátit lidé z Vysoké Lípy. V pondělí 1. srpna hasiči informovali, že se jim požár podařilo lokalizovat. Ačkoliv se plochu požáru daří postupně zmenšovat, hasiči stále nacházejí i nová ohniska. Nejkritičtější situace je u Pravčické brány a Křídelní stěny.

Požár značně poničil také Edmundovu soutěsku.
Soutěsky? Jedna velká spoušť. Lodičky ale rozjedeme, slibuje starosta Hřenska

V sobotu 6. srpna se vystřídala část profesionálních i dobrovolných hasičů z několika krajů, stále na místě zůstávala tisícovka hasičů. Požár v Českém Švýcarsku by mohl být zlikvidován do konce týdne. Odhaduje to mluvčí hasičů Martin Kavka. 

V neděli 7. srpna hasiči na některých místech už pracovali na předání požářiště Národnímu parku. Jižní sektory jsou zcela uhašeny, hasiči zůstávají pouze na hlídku. Ve středu 10. srpna je rozsah požáru 60 hektarů, hasiči předali správě parku další požární sektor, a to od Pravčické brány ke Gabrielině stezce. Požár krotí kolem 800 hasičů a 4 vrtulníky. Doposud zdravotníci ošetřili 110 hasičů. Po dlouhých téměř třech týdnech se začnou v sobotu 13. srpna postupně vracet do svých domovů lidé z Hřenska, Mezní Louky a Mezné. 

Sledujte naši online reportáž. Přinášíme denně čerstvé zprávy, fotografie a videa.

Online reportáž