„Přišli jsme o všechno, co jsme patnáct let budovali. Minulý týden jsem domalovala, v pátek nám přivezli novou myčku.Hasiči nám řekli, že požár vznikl někde na elektroinstalaci, že šlo o skrytou závadu…, “ hlas Evy Vyoralové se při těchto slovech zadrhl.

V pondělí vypukl v jejich podkrovním bytě ve zlínských Malenovicích požár. Celá rodina byla doma, ona, manžel, jejich tři dcery i vnučka, které ještě není ani rok.

STRACH O MANŽELA

„Byla jsem s dcerami nahoře u nás v pokoji, manžel byl dole v dílně. Najednou něco cvaklo, něco jako zvuk pojistky, tak jsem se šla podívat, co se děje. Na chodbě byl dým, tma, tak jsem rychle vrazila dceři mobil, ať volá hasiče. Vyběhly jsme všechny ven, ještě jsem volala na manžela, věděla jsem, že má v dílně hasicí přístroj. Nemohla jsem muže najít, strašně jsem se o něj bála,“ líčila dramatické okamžiky po vypuknutí požáru pětačtyřicetiletá paní Eva.

„Dcera telefonovala s hasiči,“ doplnila průběh události majitelka bytu.

Nedávno za něj s manželem splatili hypotéku a vybavili jej, dodělali poslední úpravy. Nakonec si zachránili jen své holé životy.

Domácí mazlíček, morče Siska, to štěstí neměl. „Uhořel,“ povzdechla smutně paní Eva a vzpomínala dál patrně na nejhorší okamžiky ve svém životě.

„SHOŘELO NÁM PATNÁCT LET ŽIVOTA“

„Stojíte před hořícím domem, a víte, že jste o všechno přišli. Při budování domova jsme toho spoustu zažili. Najednou vidíte, že vám hoří vzpomínky, že je všechno pryč, že vám zůstaly jen holé životy. Shořelo nám patnáct let života,“ dodala paní Eva tiše.

Ráda fotografuje a peče. „Vše je už pryč, na pečení tam zůstalo vše, co jsem roky sháněla, recepty, nádoby, vše, celá výbava. Fotky jsou pryč, taky doklady. Stačili jsme vyběhnout jen v tom, co jsme měli na sobě. Dcera byla bosa, tak jí sousedka dala své boty, já jsem zůstala jen ve tříčtvrtečních kalhotách,“ přiblížila paní Eva.

V tuto pro celý svět těžkou dobu, kdy se lidé bojí nákazy koronavirem, však její rodina poznala sílu, která má schopnost pozvednout sklíčené zase na nohy. Sílu lidskosti, solidarity, pomoci, zájmu a dobroty srdcí.

„Lidé nám donesli oblečení, deky, jídlo. Pořídili jsme si s manželem karavan na cesty, ten nám naštěstí zůstal. Nejstarší dcera má byt jedna plus jedna, tam jsou všechny děti pohromadě. Pendlujeme tak mezi tímto bytem a naším karavanem, který je svou velikostí uzpůsoben jen pro dva. Pomoc s větším karavanem nám však nabídl i Autoklub, jehož jsme členové, založili jsme i transparentní účet na který lidé posílají peníze. Rodina, známí i docela neznámí lidé. Ještě jsem neměla možnost všem za to poděkovat. Nesmírně si pomoci ostatních vážíme,“ poděkovala paní Eva se slzami v očích.

„Víte, teď po tom, co jsem viděla, jak jsou lidé ochotni pomoci, se mi i ulevilo a je mi líp. Ono se říká, že všechno zlé, je k něčemu dobré a já jsem poznala solidaritu lidí. Myslím, že už bude jenom lépe,“ usmála se nakonec paní Eva.

Brigáda v karanténě? Má výjimku
Lidé v okolí nabídli rodině Vyoralových pomoc i v podobě odstraňování následků požáru. Tato pomoc nesnese odklad, protože se musí rychle opravit střecha domu, která je z velké části poškozená. Hrozí totiž, že v případě nepřízně počasí, budou další byty i dům poškozen. Nové nařízení vlády kvůli epidemii koronaviru ale omezilo počet lidí pohromadě (vyjma členů rodiny) na dvě osoby.

Deník proto na ministerstvu zdravotnictví zjišťoval, zda je tato pomoc možná.
Podle článku číslo I. nařízení ministerstva zdravotnictví ze dne 23. března 2020, bodu 1 d), spadá dobrovolnictví a sousedská výpomoc mezi výjimku z tohoto nařízení. Informaci Zlínskému deníku poskytla ředitelka tiskového odboru ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. „Dobrovolnictví a sousedská výpomoc v takovýchto životních situacích spadá mezi výjimky,“ uvedla.