„V sobotu v brzkých ranních hodinách odjel z Karlových Varů požární odřad složený ze šesti cisteren, dvou dopravních automobilů, dvou velitelských vozidel, týlový kontejner a spojový vůz, celkem tři desítky hasičů z HZS Karlovarského kraje a dvou jednotek SDH obcí. Na místě požáru bude hasičům přidělený úsek, ve kterém se zapojí do hasebních prací,“ napsali karlovarští hasiči na sociálních sítích před odjezdem do Hřenska.

Zasahovat přitom budou tak dlouho, jak bude potřeba. „Do štábu velitele zásahu v Hřensku byl také přidělen styčný důstojník z HZS Karlovarského kraje, který bude pomáhat při řízení zásahu. Společně s dokumentaristy s dronovým vozem a obsluhou velkokapacitního čerpadla tak v Českém Švýcarsku už působí téměř pět desítek hasičů z Karlovarského kraje,“ dodali.

Zdroj: HZS KK

Osmdesát hadic dodá vodu 130 metrů vysoko

„Celou sobotu byli do hasebních prací v Hřensku zapojeni hasiči z požárního odřadu z Karlovarského kraje. Mají přidělený úsek u Mezní Louky mezi vrcholy Oltářní Kámen a Bouřňák. Naším úkolem bylo vytvořit hadicové dopravní vedení na hřeben, kde se stále šířil požár. Za významné letecké podpory, kdy zasahujícím hasičům doslova každých pár minut nad hlavami přelétávaly vrtulníky s hasební vodou, se podařilo zamezit dalšímu šíření. Bylo nutné natáhnout hadicové vedení na vzdálenost 1,7 kilometru. Hasiči použili 80 hadic B a na samotném hřebenu dalších 5 hadic C,“ popisují hasiči z karlovarska sobotní boj s plameny.

V Jetřichovicích a cestou na Mariinu vyhlídku mnoho turistů nyní nepotkáte.
Prázdné Jetřichovice. Požár trápí i nezasaženou část Českého Švýcarska

Během zásahu museli překonávat převýšení 130 metrů. „Přičemž na počátečním stoupání bylo nutné na šesti stech metrech překonat převýšení 96 metrů,“ upřesňují. „Aby si hasiči zajistili dostatečný tlak hasební vody, musí využívat na trase hadicového vedení přenosné stříkačky na zvýšení tlakových ztrát. Celkem jich jsou v celé délce natažených hadic použity čtyři, na hřebenu tak hasiči mají dostatečný tlak na hašení.“

Pozor na padající stromy

V místě zásahu čelí hasiči kromě nebezpečných plamenů a kouře také riziku padání požárem poškozených stromů. „I proto hasiči ty viditelně poškozené stromy v blízkosti jejich zásahu preventivně kácí,“ vysvětlují, jak vypadá práce na hašení rozsáhlého lesního požáru.

„Při tvorbě hadicového vedení se karlovarští hasiči na hřebenu již potkali z kolegy z Libereckého kraje, kteří na místo postupovali z druhé strany. Úsek je tak zabezpečený a nyní je nutné postupně vyhledávat a prolévat všechna stále prohořívající místa. V průběhu sobotního odpoledne karlovarští hasiči vytlačili vytvořenou hadicovou cestou na hřeben 162 tisíc litrů vody,“ uzavírají svůj souhrn sobotního dne v boji s plameny.

Zdroj: HZS Karlovarského kraje/fb