Bilance je tragická. „V době příjezdu hasičů na místo události byl byt v plamenech. Po uhašení uvnitř nalezli bezvládné tělo muže. Přivolaný lékař u něj konstatoval smrt. Jde o první úmrtí na Vysočině, které má letos na svědomí požár.

Z bytu hasiči také vyvedli ženu, která se nadýchala jedovatých zplodin,“ popsala situaci krajská mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová. V péči lékařů ze stejných důvodů skončila i další žena, která bydlela o patro výš. Jednu z nich musela záchranka převézt do třebíčské nemocnice.

Zemřel třiapadesátiletý majitel bytu. „Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti,“ uvedla třebíčská policejní mluvčí Jana Kroutilová. Zásahu se účastnili hasiči z Třebíče a ze Starče.

Nedbalost při kouření?

Proč byt vzplanul, v tom vyšetřovatelé z řad policie i hasičů stále nemají úplně jasno, víc ukáže rovněž pitva oběti požáru. „Vyšetřovatelé pracují i s variantou, že k neštěstí došlo kvůli nedbalosti majitele při kouření,“ naznačila mluvčí hasičů Musilová.

Panelákový třípokojový byt je komplet zničený. „Žil tam dlouhé roky pán původem z Ukrajiny,“ komentoval to stručně jeden z obyvatel domu, který nenaznačil, že by z mužem byly problémy. Předběžně vyšetřovatelé odhadli škodu na 800 tisíc korun. Podle informací Deníku byl v době, kdy se plameny nekontrolovatelně šířily, majitel v jedné místnosti a v další jeho spolubydlící. Mělo jít podle zdroje od hasičů o podnájemnici.

Byt bude nutné úplně sanovat, kdo práce zaplatí, se teprve bude řešit. Nyní jsou jeho dveře přelepené policejními páskami. K hašení posloužil i hydrant na chodbě, kde po události zůstal roztavený kryt stropní zářivky.

Podle statistik hasičů jde o první smrt při požáru v tomto roce na Vysočině. V Třebíči shodou okolností hořelo v bytě i o den dřív, v úterý 25. února, při vaření vzplála kvůli nedbalosti kuchyňská linka v garsonce na Nových Dvorech. Naštěstí se nikomu nic nestalo.

Další požáry se smrtí

Loni na Třebíčsku zemřeli kvůli požáru dva lidé. „Jednak to byl jeden z účastníků dopravní nehody u Okarce, kde došlo ke srážce osobního vozu a motorky. A dále muž u Jaroměřic nad Rokytnou, který pálil odpad u pole,“ citovala ze statistik mluvčí hasičů Musilová. „V roce 2016 v dubnu zemřeli dva lidé kvůli nedbalosti při vytápění rodinného domu v Chlístově. A v listopadu téhož roku zemřeli tři mladí muži na následky nehody s požárem, kdy se srazilo osobní auto s nákladním u Zvěrkovic,“ doplnila mluvčí.