Petr Hečko. Téměř šestatřicetiletý muž, který se do Větřní přistěhoval před patnácti lety z Vyššího Brodu. Povoláním cestář zúročil své zkušenosti dobrovolného hasiče, kterým se stal už v pěti letech. Dokonce ho prý v hasičárně nechal jeho táta pokřtít.

„Neváhal jsem a hned jsem zavolal na sto padesátku. Začal jsem i cítit, že se pálí plast, tak jsem si řekl, že to je špatně. Běžel jsem do domu, zvonil na zvonky, ale nikdo nereagoval. Vyběhl jsem proto do druhého patra, kde už hořelo, a začal jsem řvát. Tam jsem vidět ležet popáleného člověka,“ líčil Hečko na radnici ve Větřní, kam mu přijel poděkovat ředitel českokrumlovského územního odboru Hasičského záchranného sboru JčK Pavel Rožboud.

Policista zachránil na dovolené v Chorvatsku život chlapci:

Chlapce v Chorvatsku zachránil poručík Michal Jirmann, který slouží na integrovaném operačním středisku Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje
Chlapec vytažený z moře nedýchal. Život mu zachránil český policista na dovolené

„Petr neváhal a přispěl k tomu, že se požár nerozšířil. Nejen že ho nahlásil rychle, ale nahlásil ho i dobře, což byl velký přínos pro celé záchranné kolečko, které se okamžitě rozběhlo ještě ve chvíli, kdy byl na telefonu s operačním důstojníkem,“ popsal Pavel Rožboud.

„Z toho, jak postupoval, je vidět, že dobře ví, že prvotní je záchrana lidského života, ne záchrana majetku nebo hašení. Až mi běhá mráz po zádech, když si říkám, že dobře udělal, že už se tam potřetí nevracel. Že dokázal posoudit, že prostor je tak nebezpečný, že by tam mohl zůstat.“

„Dvakrát to šlo a potřetí už jsem to nedal,“ přitakal Petr Hečko.

Finanční odměna i hasicí přístroj

Kromě zarámovaného poděkování za rozhodnost, statečnost a obětavost při vyproštění zraněné osoby od Pavla Rožbouda dostal i malý hasicí přístroj, od starosty Větřní Antonína Kráka pak finanční odměnu a dárkový koš.

Finanční ocenění si převzal také František Beránek ml., velitel družstva jednotky Sboru dobrovolných hasičů obce (JSDHO), která při požáru také zasahovala.„Nechybělo moc a požár se rozšířil i dál do domu. Nejhorší to bylo v protějším bytě přes chodbu, tam už byly ohořelé dveře. Museli jsme je vykopnout, ale naštěstí tam nikdo nebyl, celá místnost už byla silně zadýmená,“ popsal.