V případě jakéhokoliv podezření by občané měli volat na tísňovou linku městské či státní policie.

„Podle očitých svědků se jedná o dvě auta – starý modrý favorit a starý zelený favorit, v nichž jezdí muži tmavší pleti.

Vydávají se za pracovníky vodáren nebo plynáren s tím, že mají pověření od slezskoostravské radnice. Lidem nabízejí různé služby například plynové přípojky,“ řekla mluvčí městského obvodu Slezská Ostrava Marie Stypková, která však zdůraznila, že radnice takovéto pověření žádné firmě nevydala.

Berou peníze i věci

Zloději v minulých dnech okradli hned několik lidí. Jednoho z nich připravili o doklady a mnohatisícovou hotovost, další oběti přišly o jízdní kola, motorku, autorádia a další věci. Nepoctivci se například objevili v Kunčicích, Kunčičkách či Muglinově. Auta byla spatřena na ulicích Pergnerově, Římanově, Listopadové nebo Otově.

„Vlastně si tak tipují vhodná místa. Využívají toho, že je doba dovolených, a mnozí lidé nejsou doma. Pokud uvidí naši občané některé z těchto dvou aut, měli by okamžitě zavolat na Městskou policii ve Slezské Ostravě, případně na další tísňové linky. Neprodleně by měli informovat také své sousedy, aby si zamykali garáže a domy. Přivítáme, když návštěvy podezřelých osob nahlásí i nám,“ uvedl starosta Slezské Ostravy Antonín Maštalíř.

Obezřetnost

Podle mluvčí ostravské městské policie Vladimíry Kejdové by občané měli pečlivě zvážit, koho vpustí do svého domu či bytu. „Pokud se někdo představí jako pracovník plynáren či jiných firem, je vhodné si od něj vyžádat jeho služební průkaz.

Je také na místě si telefonicky u příslušné firmy ověřit, zda její pracovníci provádějí nějaké měření či jinou činnost. Při telefonování je ale nezbytné, aby lidé zavřeli dveře, jinak se vystavují nebezpečí, že příchozí během volání vniknou dovnitř a něco jim vezmou,“ řekla Kejdová s tím, že při jakémkoliv podezření je třeba volat strážníky nebo policisty. „Několikrát jsme již na takováto oznámení vyjížděli,“ řekla Kejdová. Podvodníci, kteří vytušili, že něco není v pořádku, však stačili zmizet.

Ne vždy se ale podezření majitelů bytů či domu ukázalo jako správné. „Jednou nás přivolala paní, které se nezdál muž vystupující jako pracovník vodáren. Vzápětí se kázalo, že jde skutečně o zaměstnance této společnosti. Na tu paní se ale nikdo nezlobil. Raději několik takových planých výjezdů než vpustit k sobě domů zloděje,“ uzavřela Kejdová.