Liška uhynulá na prašivinu se sem tam najde. Minulý týden ale myslivci objevili mezi Homolemi a Boršovem nad Vltavou tři. Prašivinu známou dnes spíše jako svrab způsobuje roztoč zákožka svrabová zavrtávající se pod kůži. Způsobuje velké svědění, ztrátu srsti nejdříve na spodní části těla, ocas může být lysý jako u potkana. Proto je zřejmá na první pohled. „Zvíře není plaché a postupně slepne,“ doplňuje starosta Boršova nad Vltavou Jiří Zeman, který ihned varoval starosty okolních obcí a občany před nebezpečím přenosu na psy i lidi. V Homolích se prašivinou nakazili a léčí tři psi.

Prevence prašiviny
Nepouštět psa na volno, aby nepřišel do kontaktu s uhynulým zvířetem se svrabem.
Nakazí se při norování či vyválení na uhynulé lišce s prašivinou.
Aplikovat psům, kočkám veterinární přípravky účinkující i proti roztočům – nemoc způsobuje roztoč zákožka svrabová. Je přenosná na lidi.

Jak vysvětluje jednatel Okresního mysliveckého spolku České Budějovice Pavel Pletka, prašivina se objevuje běžně, její výskyt klesá a stoupá. „V posledních třech čtyřech letech jsme zaznamenali její zvýšený výskyt – částečně stavy lišek zdecimovala,“ dodává. Může se vyskytovat při vyšší koncentraci zvěře v oborách, v chovech černé zvěře hlavně držbou. V intenzivních chovech se léčí.

„U nás většina lišek chcípla na psinku, takže prašivina se u nás moc neobjevuje,“ uvedl myslivec Miroslav Trost z Dolního Dvořiště. Proti psince jsou psi očkováni.

Svrabu je lepší předcházet než ho léčit. Hlavní zásadou je nepouštět psa na volno, na uhynulé lišky nesahat a nález hned oznámit policii nebo myslivcům. Osvědčenou prevencí proti nákaze jsou podle Libora Vlčka z budějovické Veterinární kliniky Vltava preparáty fungující proti klíšťatům, blechám a roztočům, protože prašivina je dílem roztoče.Signálem, že se čtyřnožcem není něco v pořádku, je zvýšené drbání zvířete, neboť napadená místa ho velmi svědí. Což může být i průvodním jevem alergie, ale to už posoudí veterinář. Protože svrab je lehce přenosný na lidi, současně se psem je nutné léčit celou rodinu.