Zatopené sklepy a garáže, zničené ploty, bahno naplavené na silnicích i zahradách, někdy také kvůli spadlým stromům problémy v dopravě i s dodávkami elektřiny. To jsou škody, které nejčastěji vnímáme, pokud přijdou bouřky.

Problémy s tímto počasím však nemají pouze lidé. Podobně mohou dopadnout i zvířata volně žijící v přírodě, upozornili ochranáři z Pražské zvířecí záchranky.

Osušit, nekrmit, předat. To je rada se třemi základními zásadami, jejichž naplnění může zachraňovat životy. Alespoň tam, kde udeří silné bouřky s přívalovým deštěm. „Očekáváme zvýšený příjem spadlých a vyplavených mláďat,“ konstatují v souvislosti s avizovanou bouřkou ochránci přírody.

I pomoc může uškodit

Všímaví lidé totiž nebývají lhostejní - a snaží se organizovat pomoc. Někdy až tak, že to překvapí: promáčené mládě nalezené na zemi a působící opuštěně si odnesou domů - a snaží se mu pomoci třeba fénováním. Bez toho, že by řešili, jak na na ně hluk a příval horkého vzduchu působí.

Ano, zasáhnout je v takovém případě potřeba, ale správně. „První pomoc je vždy jasná: do sucha a tepla - a zavolat na záchrannou stanici,“ radí Kateřina Landová z Pražské zvířecí záchranky Českého svazu ochránců přírody. „Nedávat nic k jídlu ani k pití!“ připomíná další důležitou zásadu.

Kontaktovat záchrannou stanici může snadno nejen ten, kdo zná spojení na nejbližší pracoviště pomáhající zvířatům v nouzi. Lze totiž zavolat na číslo centrálního dispečinku národní sítě záchranných stanic 774 155 155.