Svou zkušenost popsalo několik studentek nezávisle na sobě serveru irozhlas. Na ČZU studenti píšou testy v testovacím centru na počítačích, místo je navíc ještě střežené kamerovým systémem a pro vstup je potřeba identifikace studijním průkazem a projití bezpečnostním rámem. 

Studentky popsaly, že aby mohly rámem projít, byly donuceny si sundat kosticové podprsenky. „Poprvé jsem v rámu pípala, tak jsem si sundala náramek a náušnice, na které jsem zapomněla,“ upozornila dívka.

Některé vysoké školy mění pravidla. Kvůli zneužívání umělé inteligence:

Univerzity reagují na plagiátorství s pomocí umělé inteligence. Na některých školách skončí klasické bakalářské práce. Nahradí je projekty. Ilustrační snímek
Konec klasických bakalářek? Umělá inteligence mění pravidla na vysokých školách

„Když jsem ale pípala znovu, nevěděla jsem, co dalšího by to mohlo být. Obsluha naznačila, že by to mohla být kostice od podprsenky a řekli, že mě nemůžou pustit si test napsat, dokud pípám,“ sdělila studentka serveru s tím, že se jedná o nové nařízení děkana.

Podobné zkušenosti zaznamenaly i další studentky, jedna zmínila, že musela test absolvovat i bez bot a pásku. Během testu jsou studenti kontrolováni kamerami v místnosti a v počítači.

V rozporu s etickým kodexem 

Jednání, které studentky zažily, by mohlo být v rozporu s etickým kodexem školy nebo zákonu o vysokých školách. Jedna z dívek se i rozhodla pro podání individuální stížnosti. Studenti také mohou využít možnosti akademického senátu.

„Pokud tam dochází ke svlékání části studentstva z jejich spodního prádla, je to absolutně nepřiměřené a nehorázné,“ upozornila advokátka Klára Kalibová.

Podívejte se, jak probíhala stávka škol:

Protestní pochod odborů proti vládnímu konsolidačnímu balíčku, 27. listopadu 2023, Praha.
Jaká byla stávka? Zapojilo se 7200 škol, Prahou prošli odboráři, Fiala reagoval

Rektor školy Petr Sklenička již v souvislosti s případem svolal etickou komisi, která má posoudit jednání a oprávněnost nových pravidel, která jsou v testovacích centru nastavená.

Mluvčí univerzity Karla Mráčková k situaci prohlásila, že fakulta nepřipouští, že by se takové situace odehrávaly. „Sundání podprsenky v testovacím centru požadováno není, pásek s kovovou přezkou pro bezproblémový průchod nutné odložit je,“ uvedla.