Polikliniku si od města pronajímá firma Codum. Ve smlouvě z roku 2005 chybí závazek, že firma bude v poliklinice provozovat konkrétní lékařské obory (pediatrii, alergologii, chirurgii, dětskou kardiologii a podobně). Zatímco předchozí smlouva z roku 1997 tento závazek obsahovala.

Jde o střet zájmů?
Město jenom za loňský rok do polikliniky poslalo přes 40 milionů korun, jako dotaci na její rozšíření. Firmu Codum už ale v té době z větší části vlastnila FutureLife, ve které má více než 90procentní podíl Hartenberg, která prostřednictvím další firmy Synbiol spadá do svěřeneckého fondu Andreje Babiše.
Protikorupční organizace přímo hovoří o střetu zájmů a obávají se, že poliklinika může přestat sloužit svému účelu. Její nájemce se totiž zavázal k tomu, že zde bude provozovat zdravotnické zařízení. Může tak hrozit, že některé nevýdělečné obory firma v budoucnu může zrušit. „Ve smlouvě není uvedena žádná pokuta v případě, že Codum nebude poskytovat v poliklinice vůbec žádné zdravotní služby,“ uvedl serveru za piráty Zdeněk Hřib.

Vedení polikliniky uklidňuje
Přitom závazek zachování určitého rozsahu zdravotní péče je v případě pronájmu nemocnice soukromému subjektu běžný. „Tuto formulaci obsahovala dokonce i jinak velmi nevýhodná smlouva Prahy 6 s Poliklinikou Pod Marjánkou,“ řekl pro Idnes.cz Martin Soukenka, analytik Nadačního fondu proti korupci. Smlouvu ostře kritizuje i opoziční pražská zastupitelka Alexandra Udženija.
Vedení polikliniky ale uklidňuje, že k žádnému rušení oborů nedojde. „Prioritou je strukturu péče udržet, popřípadě ji rozšířit nebo zkvalitnit. Je to absolutně zásadní věc,“ uvedl serveru ředitel polikliniky Radek Kliment. Podobně reagoval i zástupce firmy Hartenberg. „Budova byla postavena a zkolaudována jako zdravotnické zařízení. Účel využití stavby je tedy jasný, Codum jakožto nájemce ho určitě měnit nebude, nemůže a ani nechce,“ řekl Idnesu investiční ředitel firmy František Tregler.

Kapacita polikliniky už nestačí
O čtyřicetimilionové dotaci pro polikliniku se loni v červnu dohodli pražští zastupitelé. Navrhli ji ovšem politici za hnutí ANO (radní Radek Lacko a náměstkyně Eva Kyslingerová). „Poliklinika Modřany již dávno objemově nestačí pokrývat kapacitní nároky na zdravotní péči v jedné z nejrychleji rostoucích částí Prahy. Musí proto provozovat řadu detašovaných pracovišť,“ zdůvodnil magistrát. Naproti tomu opozice a protikorupční organizace tuto dotaci kritizují.
„Bylo by dobré posoudit, zda ze strany předkladatelů návrhu nedošlo ke spáchání přestupku podle zákona o střetu zájmů. Podle zákona musí veřejný funkcionář (primátorka, stejně jako všichni zastupitelé) oznámit nejpozději před hlasováním o dané záležitosti svůj (byť jen potenciální) střet zájmů,“ uvedl serveru Marek Zelenka z organizace Oživení.

V poliklinice je krejčovství i prodejna šperků
Pražská primátorka Adriana Krnáčová ale už dříve uvedla, že o žádný střet zájmů tady nejde. Magistrát podle ní posílá podobně vysoké finanční prostředky i do dalších zdravotnických zařízení – např. 30 milionů má dostat poliklinika na Praze 7. Jenomže toto zařízení není v pronájmu soukromé společnosti a má plně využité stávající prostory.
V modřanské poliklinice totiž sídlí firmy, které se zdravotnictvím nemají moc společného. Tyto firmy zabírají asi třetinu budovy. Lze zde např. najít půjčovnu lyží a snowboardů, kadeřnictví, zakázkové krejčovství či prodejnu šperků. Navíc veškeré investice nad 50 tisíc hradí podle smlouvy město. „V současné době správu objektu vykonává společnost, která má s hlavním městem uzavřenu mandátní smlouvu. Dříve ji vykonával nájemce sám,“ řekl serveru mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Společnost Codum platí magistrátu ročně 4,5 milionu, což je přibližně dvojnásobek částky, kterou nájemce platil před 20 lety.
