Jedná se už o třetí akci, kterou pořádalo uskupení Česká republika na 1. místě. Na předešlé dvě shromáždění přišly demonstrovat desítky tisíc lidí. I tentokrát bylo podle reportérky Deníku náměstí plné a podle odhadů organizátorů přišlo více lidí, než na konci září. Policie ale odhadovala, že na místě jsou nižší desítky tisíc účastníků, což je podobné či méně než minule.

Do Prahy přicestoval například Pavel F. ze Zábřehu na Moravě, ve vládě by prý chtěl Tomia Okamuru. „Pan Babiš byl daleko lepší, než Fiala,“ řekla Anna K., důchodkyně pracující v Německu. „Nesouhlasím s Fialou, nepodporuji Babiše, ale jednoznačně za Babiše šla ekonomika nahoru,“ řekl Miroslav V. z Prahy.

Jak vypadala demonstrace 28. září? Více ZDE: 

Demonstrace na Václavském náměstí, 28. 9. 2022.
Proti vládě, proti cenám, proti EU. V Česku opět demonstrovaly desetitisíce lidí

Už potřetí přijel i s kamarády na akci iniciativy Česká republika na 1. místě Daniel P., záchranář z jižní Moravy. Podle jeho slov neuznávají extrémní názory, chtějí mír. Česku ale prý chybí silný vůdce, a tak neví, kdo by měl být v čele vlády. „Vrátit se zpět k Babišovi, je ale z bláta do louže,“ řekl Deníku.

Lidé na místě podle reportérky Deníku také hlásali, že chtějí plyn z Ruska nebo vystoupení Česka z EU. Na pódiu sestřídali řečníci, mezi kterými byl například bývalý premiér Jiří Paroubek. Vystoupila rovněž předsedkyně KSČM Kateřina Konečná nebo bývalý poslanec Lubomír Volný (Volný blok).

Na pódiu se objevil i generál Hynek Blažko. Lidem vzkázal, ať se nedají. „Směřujeme k nenásilné revoluci. Budeme tlačit vládu dál až k té demisi,“ prohlásil Jaroslav Skála.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

„Potřebujeme média s různými názory, abychom si mohli vybírat ten nejlepší. Veřejnost by měla mít možnost volit Radu České televize a generálního ředitele České televize. Musíme získat alternativní kanál pro alternativní a jiné názory,“ uvedl Petr Bohuš, bývalý šéfredaktor zpravodajství České televize. 

„Vláda lidi zabíjí, řekněme si to na rovinu. Je čas, aby byl slyšen český hlas. Prorazime vám cestu, síla je ve vašem hlasu,“ prohlásila paní Petra, další řečnice na pódiu. 

V horní části náměstí před Národním divadlem se sešlo i několik desítek odpůrců této demonstrace. Vyjádřili podporu Ukrajině i Evropské unii.

Petice za demisi vlády

Na místě byl i stánek, kde mohli lidé podepsat petici za demisi vlády. Podle informací organizátorů vybrali během minulé akce 37 tisíc podpisů.

Na celou akci dohlížely hlídky Policie České republiky. Podle vyjádření mluvčího policie Jana Daňka nebyly plánována žádná mimořádná bezpečnostní opatření. „Na celou akci budou dohlížet policejní hlídky standardně jako při každé demonstraci,“ sdělil Deníku již před akcí Daněk.

Připomeňte si, jak probíhala demonstrace, která se konala 3. září:

Z demonstrace s názvem Česká republika na 1. místě na Václavském náměstí v Praze
OBRAZEM: Chceme demisi. V Praze přišlo proti vládě demonstrovat 70 tisíc lidí

„Po skončení shromáždění se na Václavském náměstí mezi sebou začali napadat někteří lidé. Policisté znesvářené skupiny od sebe oddělili a pro přestupkové jednání zajistili dvě osoby. Několik minut byla omezena doprava na magistrále,“ uvedla policie na twitteru. „Zajištěné osoby byly ve finále čtyři. Ve všech případech se jednalo o přestupky,“ doplnili později.

Iniciativa Česká republika na 1. místě pořádala demonstrace v centru Prahy už 3. a 28. září. Zúčastnily se jich desítky tisíc lidí.

Hledá se Ferdinand Vaněk

Bývalý student Univerzity Karlovy si během demonstrace udělal z organizátorů a demonstrantů dobrý den. Nechal vyhlásit, že hledá dědečka Ferdinanda Vaňka. Tedy jméno, které bylo alter egem Václava Havla a postavou několika jeho her. 

„Ten nápad jsem dostal už na minulé demonstraci, kde se takhle vyvolávali ztracení lidé. Ten inzerát z Rudého práva miluju a trochu jsem se bál, že na to přijdou, když bylo teď na začátku října opět jeho výročí. Nikdo ale nic netušil,“ popsal pro magazín Reflex Marko Vukadinović svůj nápad. Připomněl inzerát, který vyšel v Rudém právu v roce 1989 a přál k narozeninam nepříteli proruského komunistickeho režimu číslo jedna.