Projekt si dal za cíl najít výjimečné děti a mladé lidi, kteří mají zájem o své okolí, dělají něco přínosného pro druhé a inspirují své vrstevníky. „V anketě jsme kladli důraz na dlouhodobou aktivitu a konkrétní výsledky nominovaných. Byli jsme mile překvapeni počtem velmi kvalitních kandidátů. Porota tak měla těžkou úlohu srovnat a vyhodnotit nadání, dosah a přínos aktivit zapojených dětí a mladých lidí,“ uvedla výkonná ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba.

Do projektu se zapojilo hned několik základních a mateřských škol z Ostravska a Opavska. Stále se mohou přihlásit další.
Dojemné vzkazy a radost. Balíčky od dětí potěší seniory v Ostravě a na Opavsku

Z finalistů byli zvoleni dva vítězové – dívka a chlapec, kteří od porotců dostali v součtu nejvíce bodů. Těmi se stali Daniela Eva Rybková z Prahy a Jan Žák ze Starého Sedla u Sokolova.

Vítězka z Prahy chtěla být doktorkou už od malička

Šestnáctiletá Daniela oslovila porotu svou širokou škálou aktivit a neobvyklým zaměřením. Již nyní se ve škole profiluje v neurologii.
Je úspěšnou absolventkou programu na washingtonské Georgetown University, kde se zabývala klinickými studiemi. V rámci programu dosáhla výsledků, které hodnotitelé na univerzitě považují za výjimečné. Nyní studuje v rámci univerzity v Edinburghu program, který se zabývá prevencí stařecké demence.

Alžběta Czakerová ze Znojma při oslavě 102. narozenin ve společnosti starosty města Jakuba Malačky.
Zažila dvě světové války. Žena ze Znojemska oslavila 102 let

„Už odmala jsem se chtěla stát doktorkou a přijít na to, jak vyléčit neurologické diagnózy, které se dnes léčit zatím nedají,“ komentuje svou motivaci k účasti v programech. I přes její náročné studium nezapomíná na druhé – měsíc v rámci své praxe pracovala s klienty s alzheimerovou chorobou a jako dobrovolnice poskytuje canisterapii dětem s neurologickým onemocněním.
„Se seniory v Alzheimer Home jsme každý den tančili, hráli různé hry, a hlavně jsme se snažili jim každý den udělat o něco lepší,“ vysvětluje Daniela, která je také závodní plavkyní, hudebnicí a tanečnicí.

Skromný školák pomáhá zoologickým zahradám

Druhému laureátovi Janu Žákovi je 14 let. Porotu nejvíce zaujala jeho vášeň pro biologii. V období koronavirové pandemie Jan přišel s nápadem, jak pomoci zoologickým zahradám v České republice v nelehké situaci, ve které se ocitly. Vytvořil dvě počítačové únikové hry, po jejichž dokončení mohli hráči poslat libovolnou částku na transparentní účet zřízený pro tento účel. Hry se rychle rozšířily po celé ČR a inspirovaly další k tomu, aby zoo v ČR podporovali. „Moc mě překvapilo, jaký ohlas a úspěch vyvolala moje úniková hra,“ komentuje Jan svůj úspěch. Díky Janovi se za necelý měsíc podařilo vybrat celkem 125 000 korun.

I přes svůj velký úspěch ale zůstává skromným školákem. „Nejraději si nerušeně zkoumá a pozoruje. Nepotrpí si na zbytečné řeči,“ popisuje jeho matka Lenka.

Richard Benýšek
Překvapivý kandidát? Podnikatel Benýšek chce být primátorem Olomouce

O vítězi ankety rozhodovala porota, ve které zasedala například předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová, rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, školský ombudsman Ladislav Hrzal, ředitel stanice ČT Déčko Petr Koliha nebo hokejová legenda Patrik Eliáš. Členem poroty byl i zástupce Deníku – generální ředitel vydavatelství Vltava Labe Media Vít Nantl.

Na vítěze čeká kromě titulu Dítě Česka mimo jiné prostor pro vlastní blog na profilech UNICEF ČR a propojení v rámci mezinárodní sítě UNICEF.