Most je dlouhodobě ve velmi špatném stavu, jeho část nyní byla přesunuta do kategorie šest do havarijní sedmičky. Nejde přímo o úsek vedoucí přes řeku, ale o část soumostí na libeňském břehu směrem k Palmovce.

Jak Pražskému deníku sdělil zdroj z magistrátu, uzavírka by měla trvat nejméně tři týdny až měsíc. Poté se na něj budou moci vrátit tramvaje a auta do 4 tun. To potvrdil na tiskové konferenci pražský radní pro dopravu Petr Dolínek. „Zjistilo se, že jeden ze šesti rámů Libeňského soumostí je v havarijním stavu. Ta část mostu má omezenou nosnost a maximální nosnost v daném místě je pět tun,” což samozřejmě nesplňují tramvaje, ale třeba ani několik osobních aut najednou.

 Libeňský most je v havarijním stavu.
Bude Libeňský most památkou? Pokud ano, oprava se protáhne

Další postup bude záviset i na zprávě o výsledcích diagnostických měření. „Uděláme vše pro to, aby byl provoz co nejdříve obnoven alespoň částečně,” uvedl dále Dolínek s tím, že nemůže slíbit, kdy se tak stane." Část mostu v kritickém stavu bude třeba podepřít. 

Kvůli uzavírce nebude možné zavést plnohodnotnou náhradní dopravu. Od zítřka budou provedeny některé dočasné změny, jízdní řády by se měly dále upravovat v sobotu. Informace o změnách by měly být zveřejněny na stránkách Dopravního podniku a organizace ROPID. Od zítřka bude zároveň v provozu nepřetržitá informační linka 800 100 991.

Výlukové schema MHD při uzavírce Libeňského mostu pro 19. lednaZdroj: Ropid

Praha 8 svolává dopravní krizový štáb

Vedení Městské části Praha 8 svolalo obratem dopravní krizový štáb na pátek 19. ledna v ranních hodinách. Setkání se zúčastní zástupci DPP, TSK, ROPID, odboru dopravy hlavního města Prahy a Prahy 8. "Budeme vyžadovat jednoznačné informace o tom, jak bude uzavření koordinováno, na jak dlouho se s uzavřením počítá a jak bude fungovat náhradní autobusová doprava," říká ke svolanému štábu starosta Prahy 8, Roman Petrus.

Opravy pražských mostů, Hlávkův most, 15.8.2017
S opravou Hlávkova mostu Praha začne v roce 2020. Kolektor bude hotov v říjnu

"Je velice smutné, kam až musel stav Libeňského mostu zajít, aby se něco začalo dít. Nicméně tuto formu vnímám jako velice nešťastnou. Kdyby byly vyslyšeny požadavky naší městské části, mohla být rekonstrukce již minimálně rok a půl hotová," dodává k situaci starosta Petrus.

Pražští hasiči na svém Twitteru uvedli, že zavření Libeňského mostu pro ně žádnou zásadní komplikaci nepředstavuje.


Město plánuje celkovou rekonstrukci, nyní čeká na vyjádření ministerstva kultury, které posuzuje památkovou ochranu kubistického mostu. „Pokud ministerstvo most prohlásí za památku se silnější ochranou, budou se muset upravit už rozběhlé soutěže k projektu rekonstrukce. To by ve výsledku celou stavbu výrazně zpomalilo,“ upozornil Dolínek, který má pražské mosty v gesci.

Pražské mosty. Ilustrační foto.
Problém Prahy? 136 mostů v tristním stavu

Podle historika architektury Zdeňka Lukeše si konstruktivistická stavba památkovou ochranu zaslouží. „Nechtěl bych ale, aby památková ochrana znemožnila rekonstrukci mostu. Všichni víme, že je v dezolátním stavu,“ sdělil Deníku Lukeš s tím, že se obává, aby nepadl návrh na stržení mostu, pokud by stavba pod památkovou ochranou nebyla.

„Je nutné najít kompromis mezi požadavky památkářů a městem, jako tomu bylo u obnovy Karlova mostu,“ vysvětlil historik architektury. V případě, že se rozhodne o tom, že most je památka, bude se začínat od píky s novým stavebním řízením a příprava stavby potrvá tři až čtyři roky. Na několik dalších let se určitě protáhne i samotná oprava.