„Jakmile to klimatické podmínky dovolí, přistoupíme k nošení roušek v tramvajích i autobusech,“ uvedla na čtvrteční tiskové konferenci Zdeňka Jágrová, ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy. Na dotazy novinářů však nespecifikovala, jaké počasí musí panovat. Bude rozhodovat teplota? Vlkhost vzduchu?

„Pokud bude výskyt nakažených stoupat, budeme tlačit, aby to bylo co nejdříve,“ odpověděla Jágrová. „Ale pokud nenastane katastrofa, tak o sprnu neuvažujeme,“ dodala hygienička.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) cestuje v MHD s rouškou, jak nařídil všem.
Bezpečnostní rada Prahy se bude zabývat vládním semaforem

Primátor Hřib doplnil, že „pokud je to člověk schopen udýchat, měl by mít roušku nasazenu v tramvaji i autobuse“, byť je nošení roušek v MHD zatím jen doporučené.

Ačkoliv si Jágrová uvědomuje, že přístup k rouškám rozděluje společnost na polovinu – někdo by je nosil všude, ostatní je nechce vůbec –, upozornila, že k podobnému opatření přistupují i jiné evropské státy: „Virus je tady s námi, musíme se bránit. Roušky jsou jednou z mála věcí, jak se dá omezit šíření nemoci covid-19.“

Koronavirus v Praze
Počet hospitalizovaných: 10 (z toho dva na plicní ventilaci).

Proto je možné, že příští týden sáhne Praha k novým nařízením, mezi nimiž mohou být povinné roušky v uzavřených veřejných prostorách či omezení otevírací doby restaurací či zákaz návštěv v nemocnicích nebo v domovech pro seniory.

Na tiskové konferenci Hřib se souhlasem hlavní pražské hygieničky zopakoval, že nechápe zařazení Prahy do druhého pásma „covidového“ semaforu, který představilo ministerstvo zdravotnictví pod vedením Adama Vojtěcha (za ANO).

Hřib: Semafor je subjektivní. Tvrdá data, odpovídá Vojtěch

Podle pražského primátora totiž materiál obsahuje několik subjektivních kritériích, která postrádají číselnou kvantifikaci. „Existují třeba regiony, které mají víc nakažených na 100 tisíc obyvatel,“ uvedl Hřib s tím, že magistrát pošle ministerstvu připomínky. Jágrová upřesnila, že by se mělo zohledňovat výskyt komunitního šíření, kdy hygienická stanice nedohledá zdroj nákazy. Dalším kritériem má být počet hospitalizovaných osob s covid-19. „Komunitní šíření se nám daří držet dlouhodobě okolo 20 procent,“ oznámila ředitelka Jágrová, byť přiznala, že reprodukční číslo je nyní 1,9.

Ministr Vojtěch prostřednictvím twitterového účtu na neutichající kritiku odpověděl už ve čtvrtek odpoledne, že stupně pohotovosti byly vytvořeny odborníky na základě tvrdých dat. „Tady není prostor pro politiku a jestli se barva někomu líbí nebo ne,“ napsal a dodal, že subjektivní jsou pouze Hřibova vystoupení.

Hřib také opět řekl, že hlavní město má dostatek ochranných pomůcek a má tedy „domácí úkol od vlády splněný“. Do konce týdne by měla být vybrána lokalita pro odběrové místo pro samoplátce – určené zejména turistům. Praha má také karanténní lůžka pro lidi, kteří nemohou být v izolaci nikde jinde. Hygienici rovněž chystají manuál pro školy, aby se připravily na zářijový začátek vyučování.

Bezpečnostní rada hlavního města také apeluje na ministerstvo zdravotnictví, aby zavedlo povinnost zadávání informací o aktuální obsazenosti lůžek v nemocnicích. „To významně pomůže pražské záchrance při umisťování pacientů, jako tomu bylo v době nouzového stavu,“ vysvětlila radní Milena Johnová, která má na starosti zdravotnictví a sociální oblast.

Hradní stráž. Ilustrační foto.
Hradní stráž, večírek, příměstské tábory. Jak se v Praze šíří koronavirus