„Pacient si při oslavě Pastrňákova gólu poranil při výskoku lýtkový sval,“ píše se v lékařské zprávě. „Netušil jsem, co tam lékař píše,“ vypráví editor magazínu Reportér Michal Musil s tím, že podezřelé mu bylo pohihňávání medičky, která při psaní nakukovala lékaři přes rameno a snažila se nevyprsknout smíchy.

Díky lékařově důrazu na detail víme, že se Michal Musil zranil těsně po čase 49:13, kdy padl vítězný gól. „U zápasu tekly nervy a najednou to přišlo. Pastrňák dal gól, já vyskočil a po dopadu cítil, že je v lýtku něco špatně,“ popisuje pro Pražský deník. Do konce zápasu zranění nijak neřešil, i v tom připomínal hokejisty. „Pořád fungoval adrenalin a radost ze zlata,“ říká.

Přivítání českých hokejistů, kteří na mistrovství světa vybojovali zlaté medaile, 27. května 2024, Staroměstské náměstí, Praha. Spoluhráči polévají pivem kapitána Romana Červenku s pohárem
VIDEO: Tak jsme mistři, no a co! Hokejisté slavili titul s fanoušky na Staromáku

Pak se od přátel, u kterých hokej sledoval, vydal domů. „Byla to cesta bolesti, ale nějak jsem se s pomocí přátel dobelhal. A pořád fungoval adrenalin,“ vzpomíná. Ráno ho sice zaskočila modřina na lýtku a bolest, ale k lékaři se nechystal. „I ráno fungoval ten adrenalin,“ usmívá se. Až po nátlaku kamarádů a kolegyně z práce šel na autobus. „No, šel… Kulhal jsem na zastávku, pak z ní a pak na pohotovost ve Fakultní nemocnici Motol.“

Lékaři poctivě přiznal, kdy a jak se zranil, ten mu doporučil klidový režim a případnou návštěvu polikliniky, pokud by se pacientův stav zhoršil. A vyplnil onu lékařskou zprávu, která má potenciál stát se legendární.

Speciální šampionát 

„Kdo neskáče, není Čech,“ zněl na sociálních sítích jeden z mnoha komentářů.Milovník historie a dlouholetý žurnalista připouští, že i když sleduje mezinárodní turnaje v hokeji, tenhle byl od začátku speciální.

„Pamatuju, vzhledem k svému věku, poslední domácí šampionát, kdy jsme získali titul mistrů světa,“ říká s odkazem na mistrovství v roce 1985. To mu bylo 12 let a dodnes vzpomíná na hurónský neartikulovaný řev, který se domem, kde bydlel, rozléhal po vítězství na Sovětským svazem 2:1.

Takto se fandilo během finále mistrovství světa v hokeji na Staroměstské náměstí v Praze
Fantastické hokejové finále: Pastrňák rozjásal náměstí v ČR. Takhle fandil národ

Výjimečnost letošního mistrovství světa podtrhuje i to, že je Michal Musil, jak říká „i z generace Nagana“. Proto letos vynechal sledování jen zápasu české reprezentace s Kanadou ve skupinové fázi. „To jsem musel pracovat,“ vysvětluje rodilý Pražák.

Když člověk poslouchá, s jakou energií vypráví o zranění i zážitcích z minulých šampionátů, je mu jasné, že z doporučení, které mu lékař napsal do zprávy, nic nebude. „Góly oslavovat v sedě,“ zní přitom medicinská rada.