Říká to Nejvyšší správní soud, který potvrdil dřívější rozhodnutí Městského soudu v Praze. To dalo za pravdu vlastníkům pozemků kolem plánované trasy, kteří soudně napadli průběh původní změny územního plánu. Nyní tak má město platné územní rozhodnutí, které neodpovídá plánu.

Praha jedná s vlastníky pozemků

Podle náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petry Kolínské by to nemělo stavbu více zdržet. Magistrát ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje (IPR) začne v lednu spolupracovat na napravení celé situace a přípravě nové změny.

„A to na základě dohody s vlastníky dotčených pozemků. Vycházím z toho, že umístění metra kamkoliv je pro pozemky spíše benefit než újma, takže myslím, že možnost dohody existuje. S vlastníky už intenzivně jednáme," uvedla.

Kolínská: Změna bude dříve než povolení

Dočasně pověřený šéf IPR Ondřej Boháč uvedl, že by vypracování nové změny mohlo trvat jeden a půl až dva roky. Podle Kolínské to půjde stihnout rychleji, ale ani dva roky by nepředstavovaly problém. „Myslím, že stavební povolení dříve mít nebudeme," míní.

Městu hrozí i zrušení územního rozhodnutí, které již pro stavbu trasy má. Vlastníci pozemků ho totiž rovněž napadli u soudu. Pokud by ho zrušil, musela by Praha stavbu začít chystat zcela od začátku.

Čtěte také: Další střet na magistrátu? Územní rozvoj může dál štěpit pražskou koalici