Předchozí
1 z 5
Další

Nový velvyslanec USA

Na nového velvyslance USA čekali Češi více než dva roky. Před svým příjezdem se setkal se svým předchůdcem Stephenem Kingem, který tu byl v letech 2017 až 2021. Bijan Sabet přijel do republiky 31. ledna 2023. Na veřejnosti se prvně oficiálně ukázal při položení věnce u sochy prezidenta Woodrowa Wilsona na pražském hlavním nádraží. Oslavil tak Den amerických prezidentů, který Američané slaví každé třetí pondělí v únoru.

Po děsivé střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy přišel uctít památku obětí k pražskému Karolinu.

Lidé zapalují svíčky před pražským Karolinem - velvyslanec USA Bijan Sabet:

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Muž dostal nespravedlivou pokutu

Pan Adam hlásil v roce 2021 policii špatně zaparkovaná auta, třeba na chodnících, v křižovatkách nebo na přechodech. Deník upozornil na pokutu, kterou na základě svého jednání, ke kterému vybízí sám pražský magistrát, dostal od Českého telekomunikačního úřadu.

Důvodem bylo dvaatřicet telefonátů na linku 156 během jednoho roku, který úřad, na popud policie, vyhodnotil jako „zlomyslné volání“. Proti nespravedlivé pokutě se Adam ohradil s pomocí právníků.

Soud vyhrál a v roce 2023 dosáhl i zadostiučinění ve formě vrácených nákladů za právní služby.

Parkování v Praze:

Zdroj: Eliška Stodolová

Kostní dření dal naději na život

Před sedmi lety se přihlásil do registru dárců kostní dřeně. Vhodný příjemce, vážně nemocný člověk, se kterým se jeho buňky shodovaly, se našel v cizině po šesti letech. Tomáš Flesar získal v roce 2023 ocenění za to, že neváhal a na zavolání z Českého národního registru kostní dřeně se rozhodl jít dřeň darovat. Svou odvahou a ochotou snést mírné nepohodlí při darování pravděpodobně zachránil lidský život.

Jak se zapsat do registru dárců kostní dřeně:

Zdroj: Český národní registr dárců dřeně

Zrušený koncert kontroverzní Netrebko

Kulturní scénou v Praze hýbala debata kolem zrušeného koncertu sopranistky s rusko-rakouským občanstvím Anny Netrebko. Koncert se měl původně konat v říjnu v Obecním domě. Vedení pražského magistrátu ale doporučilo jeho úplné zrušení, na které Obecní dům posléze přistoupil. Anna Netrebko je aktuálně na sankčním seznamu Ukrajiny.

I když válku odsoudila, jednoznačné odsouzení Vladimíra Putina nezveřejnila. Pěvkyně dlouhodobě žije v Rakousku, ale v minulosti pomáhala Putinovi při prezidentských volbách a nechala se také fotografovat s vlajkou a představiteli proruských separatistů na Ukrajině, darovala milion rublů separatistickému vůdci Olegu Carjovovi. Po začátku ruského vojenského útoku na Ukrajinu loni v únoru čelila na Západě bojkotu svých koncertů.

Ruská operní pěvkyně Anna NětrebkováRuská operní pěvkyně Anna NětrebkováZdroj: Shutterstock

Lékaři promluvili o přesčasových službách

Dlouhé služby trvající desítky hodin nemají obdobu podle zdravotníků v žádném jiném povolání. Povinnost sloužit ve špitálech přesčasy vedla na podzim ke krizi ve zdravotnictví a omezenému provozu v některých pražských nemocnicích.

S Deníkem se o denní praxi v nemocnicích podělili dva lékaři - Pavel Vaněk a chirurg z Prahy, jehož jméno redakce zná, ale přál si zůstat v anonymitě. Jako jedni z prvních detailně popsali, co taková služba v nemocnici obnáší a jak náročná pro lékaře je. Upozornili i na fakt, že novelou zákoníku práce by došlo k legalizaci extrémně náročného stavu, který je u nás už dlouhá léta běžný. Koncem roku došlo k dohodě, která prozatím omezení péče o pacienty v nemocnicích zažehnala.

Lékaři na operačním sále. Ilustrační snímek.Lékaři na operačním sále. Ilustrační snímekZdroj: Pixabay

Redakce záměrně vybrala takové osobnosti, které nejsou v hledáčku policie nebo trestně stíhané. Až na případ zpěvačky Netrebko, která stojí za zmínku především z důvodu vyvolaných vášní napříč veřejností, se jedná o osoby, které se do povědomí dostaly díky zásluhám nebo pozitivním činům.

Jaké zajímavé osobnosti podle vás ve výběru chybí a měly by v přehledu být? Napište nám na eliska.stodolova@vlmedia.cz.