Primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) čelí trestnímu oznámení. To na něj podala krajská organizace Strany zelených v Praze podle zákona o šíření nakažlivé lidské nemoci.

Svoboda podle jeho slov od minulého týdne bere antibiotika na aktuálně rozšířený černý kašel. „Zjistil jsem to 5. března večer a začal jsem brát léky. Vzal jsem si dovolenou od 6. března, byl jsem týden na dovolené,“ popsal Svoboda.

Primátor se však zúčastnil několika akcí, na kterých neměl například respirátor, který by mohl zčásti zabránit šíření nemoci. „Jsem těsně po odléčení pertusi (černého kašle). Přišel jsem, protože už mám šest dní antibiotika, čili nejsem infekční, jak mě ve škole učili, doufám, že dobře. Ale dobře mi není,“ sdělil ve středu Svoboda při jeho účasti na sněmovním výboru.

Podle Zelených se Bohuslav Svoboda zachoval sobecky a jeho chování mohlo ohrozit na zdraví i životě desítky lidí. „Primátor se v době, kdy měl být v karanténě účastnil prokazatelně např. Rady města v pondělí (cca 30 lidí v zavřené místnosti), TK k Barrandovskému mostu bez respirátoru týž den, slavnostního podpisu smlouvy s mezinárodní sítí měst ICORN toto úterý," uvedli zástupci zelených.

Černý kašel je nejen v Praze, ale celé republice na vzestupu. Pražská hygenická stanice navíc oznámila, že v případě výskytu nemoci ve školách budou vyřazeny neočkované děti z výuky.