Shromáždění v hlavním městě zemědělci plánují od pondělí 19. února do čtvrtka 22. února. Na protest by měly dorazit stovky až tisíce strojů z různých míst republiky.

Tím akce způsobí problémy v dopravě nejen před budovou ministerstva, ale i v okolí a na příjezdech do Prahy. Policie proto upozorňuje řidiče, že je potřeba počítat s dopravním omezením a výraznými dopravními v komplikacemi.

Policie bude při protestech dohlížet na dodržování veřejného pořádku a na pravidla silničního provozu. S dopravou zemědělských strojů na místo shromáždění souvisejí další rizika.

Podle premiéra Petra Fialy zneužívají situace zemědělců proruské skupiny lidí:

Český premiér Petr Fiala.
Blokáda Prahy je akce proruských sil, na zemědělcích se přiživují, řekl Fiala

„Z pohledu ochrany bezpečnosti silničního provozu není možné, aby Policie ČR akceptovala porušování zákona. Policisté a policistky jsou připraveni nepovolit vjezd na dálniční tělesa vozidlům, která nesplňují zákonné požadavky," sdělila mluvčí policie Violeta Siřišťová.

Nic ale nebrání tomu, aby se zemědělská technika přesouvala po silnicích I. a nižších tříd, pokud ale například svými rozměry nebude spadat do kategorie zvláštního nebo obecného užívání.

Policie také upozorňuje, že jízda těchto vozidel může být limitována místní nebo přechodovu úpravou a proto je nezbytné s těmito fakty při plánováním trasy počítat.

Protesty zemědělců po Evropě:

Zdroj: Youtube

„Rovněž zdůrazňujeme, že na dálnice i pro silnice pro motorová vozidla je zakázán vjezd vozidlům s konstrukční rychlostí do 80 a více km/h mimo obec a 65 km/h v obci," zmínila Siřišťová.

V souvislosti s protestem zemědělců připravila policie bezpečnostní opatření, na kterém se budou podílet stovky policistů z celé republiky, včetně členů antikonfliktního týmu.

Co je důvodem celoevropských protestů zemědělců?

Zemědělci vyrazili do České Lípy na protestní jízdu.
Mezi zemědělci to vře. Organizace střední a východní Evropy vyzvaly k protestům

Upozorňují také na to, že ambicí policie není znemožnit projevení svého názoru, ale zajistit aby shromáždění i doprava na něj proběhlo v souladu s platnými právními předpisy. A vyzívají účastníky protestu, aby dodržovali při přepravě na místo shromáždění ustanovení vyplývající ze zákona o silničním provozu.

„Nebezpečné počínání neukázněných řidičů by totiž v důsledku mohlo vést až k tragickým následkům. A to rozhodně není zájmem žádné ze stran," dodala Siřišťová.