Nyní interiér fakulty prochází opravami; po policejním zásahu je například poškozeno množství dveří. Budova zůstane uzavřena do odvolání, nepřístupné jsou i zdejší knihovny.

Jako první akci připravila studentská rada fakulty tichý průvod s „přenesením světla“, představující současně vyjádření vůle překonat bolest pospolitostí a solidaritou. To je také myšlenka dalších chystaných akcí, jejichž podobu fakulta představila ve čtvrtek dopoledne. Také do jejich přípravy a uspořádání se aktivně zapojí studentky a studenti. Chystány jsou nejen jako setkávání univerzitního společenství, ale zvána je rovněž veřejnost.

Masová vražda na fakultě v Praze zůstává i v novém roce hlavním tématem všech dezinformačních kanálů v Česku:

Pátrací akce v Klánovickém lese - středa 20. prosince. Propojení mezi vraždou v Klánovickém lese a střelcem ve Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se stalo jedním z témat řady konspiračních teorií. Ty často stojí na zcela nesmyslných základech.
Dezinformátoři zneužívají masovou vraždu na fakultě. Šíří o ní spoustu nesmyslů

Čtvrteční odpolední akce dostala název „Nám, Všem: Pietní průvod a objetí Fildy“. Organizátoři připravili především pochod z Ovocného trhu, kde v Karolinu sídlí rektorát univerzity, k hlavní budově filozofické fakulty, kterou kolem třetí odpoledne obstoupí lidský řetěz.

U pražského Karolina čekaly v hloučcích stovky studentů, dobrovolníci v oranžovych vestách rozdáváli vytištěný program pietního průvodu. Stále zaznívaly vzpomínky na střelbu. „Seděl jsem u počítače, když přišel e-mail od tajemnice 'zabarikádujte se', čekal jsem ledaccos, ale takový e-mail ne," vzpomíná jeden ze studentů v hovoru s kamaradem.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Na pietní průvod čekaly i dvě paní středního věku. „Přišly jsme samozřejme cíleně, jsme bývalé studentky. Chceme se zúčastnit a uctít památku těch studentů. Myslím, že rituály jsou důležité. Cokoliv, co pomůže tu událost vnitřně zpracovat, je dobré," uvedla na dotaz Deníku paní Kari.

Atmosféra byla méně tíživá, než byla u pietního místa u Karolina den po útoku. Studenti působili vyrovnaněji a zdá se, že prvotní šok mají za sebou.

Průvod v absolutní tichosti

„Dnes jsme se tu sešli, abychom uctili pamatku studentů," řekla rektorka Milena Králíčková na úvod projevu. Dále poděkovala všem dobrovolníkům, kteří v těchto chvílích pomáhají. 

Zdroj: Deník/Radek Cihla

„Stůjme při sobě, nejen dnes ale i v nadcházejících dních, týdnech a měsících. Budeme se potřebovat," řekla děkanka FF UK Eva Lehečková. Následovaly organizační instrukce k průvodu, po kterých mlvučí i studenti ztichli. Pietní průvod proběhl v tichosti.

Studenti i ostatní přítomná veřejnost se ve 14 hodin v tichosti vydali průvodem přes Celetnou ulici, směrem na Staroměstské náměstí do Kaprovy, kde se v křižovatce s Valentinskou ulicí jeho čelo rozdvojilo: s tím, že účastníci budovu fakulty pomalu obešli – a objali. Lidí je tak moc, že u stěn budovy stojí po šířce celeho chodníku.

Plamen památného ohně

Následně byl zapálen památný oheň na náměstí Jana Palacha, který by jako přenesené plamínky z pietních měl hořet celý měsíc. Centrem Prahy poté začaly znít po dobu čtrnácti minut zvony na paměť obětí. 

Zdroj: Deník/Eliška Stodolová

Následně se náměstím Jana Palacha nesl zpěv studentkého sboru. Při zpěvu se poslouchající studenti rozprostřeli přes celé náměstí Jana Palacha až k filozofické fakultě. Stáli mlčky, objímali se a poslouchali. 

Krátce před půl 4 studenti dozpívali před Rudolfinem a začali se postupně rozcházet.

Zdroj: Deník/Eliška Stodolová

Palachovo náměstí, kam byla „přenesena“ pietní místa od hlavní budovy fakulty i od Karolina, se i dále během ledna stane místem setkávání celého univerzitního společenství a veřejnosti. Čtyři týdny Měsíce pro fakultu zde tudíž přinesou řadu rozmanitých aktivit.