Mezi konkrétními pravidly je například maximálně pětinový podíl firemních „polepů“ na skleněných výlohách nebo zákaz světelných nápisů, které signalizují třeba „otevřeno“. Z městských domů by měly zmizet i matrjošky a další zboží nasazené na dveřnice obchodů, nebo podobizny trdelníku, trčící do ulice.

Podle radní pro kulturu a cestovní ruch Hany Třeštíkové (Praha sobě) zamýšlí Praha vlastními pravidly doplnit legislativu, která na mnohé typy rušivé reklamy nedosáhne. „České zákony jsou v oblasti regulace reklamy na mnoha místech děravé. Pokud třeba provozovna nemá umístěnou obrazovku s reklamou před výlohou, ale hned za sklem, už na ni legislativa nedosáhne.

Zkušební jízda nové tramvaje 15T ForCity
Problémové tramvaje zřejmě omezí rychlost. Už jezdí méně náročné tratě

Přitom vizuální dojem z ulice je úplně stejný v obou případech. Proto jsme připravili pravidla, která zahrneme do nájemních smluv provozovatelů s městem,“ komentovala radní vlastní iniciativu.

Magistrát chce podle ní působit v tomto tématu pozitivním příkladem. Provozovatelé obchodů v městských prostorech dostanou pravidla do nájemních smluv při jejich prodlužování, případně formou dodatku. V krajním případě prý může odmítání regulace vést k vypovězení smlouvy.

Živnostníky a firmy v jiných než městských nemovitostech pak plánuje radnice aktivně oslovovat a vybízet je, aby regulace přijali dobrovolně. Normy se budou vztahovat na památkovou rezervaci i všechny kulturní památky. „Slibuji si od tohoto opatření, že pomůže znovu odhalit krásy metropole na Královské cestě, kde má město možnost změnit vzhled zhruba pětiny až čtvrtiny budov. I někteří provozovatelé obchodů už podle mě chápou, že vkusnější design může profit dokonce zvýšit,“ dodala Třeštíková, podle které už teď v Praze existuje řada „citlivě“ označovaných provozoven.

V Praze se letos vysadilo téměř 187 tisíc nových stromů.
Hřib se raduje: V Praze přibylo skoro 200 tisíc stromů. Ale dříve se sázelo víc

Motivovat podnikatele v jiných než městských nemovitostech k přijetí městských pravidel má také připravovaný manuál, který přehledně shrne požadavky všech zainteresovaných stran – stavebního a živnostenského úřadu, památkářů atd. Například v Brně už podobnou funkci plní Manuál dobré praxe reklamy a označování provozoven.

Palčivější problémy? 

Klíčový je pro město také už předjednaný souhlas Prahy 1 se zaváděnou regulací. Třeštíková se chystá oslovit i radnici Prahy 2, kde ale vládne magistrátu politicky vzdálenější koalice v čele s ODS. „Od vedení Prahy bych očekávala, že bude řešit palčivé problémy města, jako je doprava, bydlení nebo parkování a ne jenom dílčí věci, jako jsou pivní kola a reklamní smog. Až nám návrh na městskou část dorazí, tak to probereme s kolegy a uvidíme, zda je něco z toho použitelné,“ poznamenala k novému opatření místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija.

Úpravna vody na Želivce. Ilustrační foto.
Uhlí má na Želivce zajistit lepší vodu pro Pražany

Při procházce Karlovou ulicí jsem narazil na turistu, který snahu o regulaci reklamy kvitoval. „Praha je jedinečné historické město, které téměř úplně přežilo i druhou světovou válku. Tato ulice ale vypadá s tím reklamním nánosem, jako ulice v jakékoliv jiné metropoli. Nápad ten nános trochu skrýt je určitě rozumný,“ řekl Deníku postarší Američan Joseph z Floridy.