Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známá. Propuká většinou v mladším věku a častěji postihuje ženy. Rizikovými faktory jsou kromě genetické dispozice i kouření nebo nedostatek vitaminu D.

První příznaky roztroušené sklerózy se u šestatřicetileté Jany z Prahy objevily ve třiadvaceti letech. „Začaly mě brnět konečky prstů na rukou i nohou a postupně to přecházelo do celého těla,“ vzpomíná.

Po dvou měsících se její stav výrazně zhoršil. „Špatně jsem ovládala ruce, měla jsem mžitky před očima a nemohla jsem psát ani se učesat. Když jsem sklonila hlavu, měla jsem pocit, jako by mnou projížděl elektrický výboj,“ upřesňuje svou zkušenost s tím, že nejprve měla obavy z mozkového nádoru. Diagnóza roztroušené sklerózy ji vůbec nenapadla. Podobnou zkušenost má i druhá pacientka Iva. Nemoc se u ní také projevila brněním prstů.

Pacientka Iva o roztroušené skleróze:

Pacientka Iva o roztroušené skleróze | Video: Eliška Stodolová

Pro určení správné léčby je důležité včasné identifikování nemoci. Lékaři ji dokážou odhalit mimo jiné pomocí lumbální punkce a magnetické rezonance.

Spouštěč nemoci? Infekce i velký stres 

„Roztroušená skleróza se bohužel nedá vyléčit. Spouštěčem nemoci může být infekce, nebo velký stres. Často ji provází únava a úzkost, nebo deprese,“ vysvětluje specialistka na onemocnění Eva Kubala Havrdová a dodává, že potvrdit, nebo vyloučit, zda člověk trpí roztroušenou sklerózou, není v dnešní době složité. Je ale potřeba hodně osvěty mezi praktickými lékaři a praktickými neurology, aby pacienty posílali zavčas na odborná vyšetření.

Léčba poté spočívá například v biologické léčbě a pomáhají i různé psychoterapeutické konzultace a fyzioterapie. „Tu jsem potřebovala hlavně v prvním roce nemoci, kdy jsem měla spastické svaly a po jedné atace špatně ovládala končetiny na polovině těla,“ přibližuje Jana, která nyní žije téměř bez omezení a ve volném čase sportuje nebo cestuje.

Odbornice na roztroušenou sklerózu Eva Kubala Havrdová o onemocnění:

Odbornice na rozstroušenou sklerózu Eva Kubala Havrdová o onemocnění a léčbě | Video: Eliška Stodolová

Registr pacientů s roztroušenou sklerózou nyní sleduje 21 537 pacientů, z toho je 71,1 procent žen a 28,9 procent mužů. Celkem 15 915 osob užívá biologickou léčbu. Průměrný věk registrovaných byl v době začátku onemocnění necelých 33 let. Nejvíce pacientů je z Prahy, a to více jak tři tisíce lidí. Pro ně je určené specializované centrum ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN).

Centrum roztroušené sklerózy v pražské VFN

RS Centrum ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) diagnostikuje a léčí demyelinizační onemocnění CNS, především roztroušenou sklerózu mozkomíšní, jejíž výskyt v naší populaci dosahuje 80 až 150 osob na 100 tisíc obyvatel.

V Centru je v současné době sledováno přes 3000 pacientů z celé ČR. 

Registr pacientů s roztroušenou sklerózou

Registr pacientů s roztroušenou sklerózou (Register Multiple Sclerosis – ReMuS) je jediný celostátní registr v České republice, který shromažďuje informace o roztroušené skleróze.

zdroj: VFN