14:02 Po necelé hodině projevů končí oficiální program. Organizátoři děkují za hudebního doprovou zúčastněným, že "je bylo slyšet". Přítomni mávají vlajkami, transparenty, pískají a bubnují. Řečníci se uklání na pódiu. Hraje hymna.

13:54 Skandování o demisi vlády opět zní Malostranským náměstím. Tentokrát už i z pódia. "Dost bylo snižování životní úrovně,..nechceme dluhy," zaznívá z pódia řečníků. "Pokud nebudou jednání s vládou, budou plné ulice, blokády a stávky," řekl na pódiu Bohumír Dufek, šéf Asociace samostatných odborů. K mikrofonu přistupuje místopředsedkyně Radka Sokolová jako poslední řečnice.

13:40 Mezi protestujícími se ozývá "Demisi!", řečníci s tímto ale nesouhlasí. "Teď ne," zní z pódia. František Dobšík připomněl, že ke stávce základních a středních škol se přidalo i několik fakult škol vysokých. V davu lidí se objevil i bývalý premiér Jiří Paroubek.

13:33 Na Malonstranském náměstí zaznívá hudba, moderátor vyzývá zúčastněné, ať jsou hlasitější. Organizátoři vyjádřili jedny ze svých požadavků. "Ceny energií se musí snížit, ceny potravin by se měly snížit, přestaňte obírat důchodce,".


Nahrává se anketa ...

13:26 Na Malé Straně byl přerušen provoz tramvají. Policisté řídí dopravu a zastavují auta, která chtějí do oblasti.

13:20 Atmosféra na Malostranském náměstí neutichá. Lidé s transparenty, vlajkami a klaksony podporují mluvčí na pódiu.

13:16 Slovo přebírá Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu (LOK). Engel mluví o přesčasech, které lékaři vykonávají. "Chceme pro vás péči, ale bez peněz a vytvořených rozumných podmínek to nejde," doplnil.  

13:15 Středula promluvil k premiérovi Petru Fialovi (ODS). Podle něj takto vážnou situaci republika ještě nezažila. Na závěr své řeči položil publiku otázku, zda je ochotné pokračovat v protestních akcích, v případě, že nedojde k dohodě s vládou.

13:10 Do stávky se komě učitelů připojilo i několik odborových svazů. Stávku 7213 škol podporují i odboráři v Národním muzeu, od 12:20 drželi hodinovou výstražnou stávku.

13:09 Slovo dostal Josef Středula. 

13:07 Organizátoři vyzývají přítomné na demonstraci "aby je slyšela celá Praha a celá Česká republika".

13:05 Na průvod městem se vydali i studenti, kteří předali otevřené dopisy na Ministerstvo školství. Podle mluvčí MŠMT Fojtové se ministr Bek s nimi sejde v úterý. Studenti mají na místě projevy.

Studenti vyrazili na pochod Prahou:

Zdroj: Deník/Radek Cihla

13:04 Předseda Českomoravského odborového svazu Josef Středula vyzval přítomné, aby pár minut vydrželi, na místo míří podle něj totiž další lidé.

13:00 Pískot před Poslaneckou sněmovnou se znásobil. Řečníci si připravují mikrofony.

12:59 Minutu před oficiálním zahájením vstoupil na pódium společně s dalšími i Josef Středula.

12:55 Lidé se začínají shromažďovat na Malostranském náměstí. Část z nich stojí u pódia s nápisem "Zachraňme Český průmysl a zemědělství".

12:52 Josef Středula (ČMKOS) odmítl, že by byl protest spojovaný s jakýmkoliv politickým směrem. "Je to odborová demonstrace, vyzval jsem všechny, abychom insignie nechali ideálně ve sklepě," řekl Středula.

12:50 Pochod odborářů dorazil na Malostranské náměstí, kde se chystají od 13 hodin demonstrovat. V čele průvodu nesou transparent "Za lepší budoucnost ČR". 

Přípravy demonstrantů na náměstí Jana PalachaPřípravy demonstrantů na náměstí Jana PalachaZdroj: Deník/Milan Holakovský

Pochod se stal atrakcí i pro turisty, kteří si ho fotí v Mostecké ulici. Tou turisté obvykle směřují z Malostranského náměstí na Karlův most.

12:45 K demonstrujícím se připojili i politici ČSSD a KSČM. Například Lubomír Zaorálek nebo Kateřina Konečná.

12:41 Demonstranti prošli kolem ministerstva financí v Letenské ulici. Průvod se zastavil a hluk značně zesílil.

12:33 Protestující vyrazili na pochod. Pískají a troubí. Doprava mezi Starým Městem a Malou Stranou přes Mánesův most je zastavena

11:30 Slabší pískání, silnější troubení a prozatím opatrně zkoušený buben se půl hodiny před polednem ozývají na náměstí na Palacha, které si odborové svazy vybraly jako shromaždiště svých členů přijíždějícich na demonstraci. Před Rudolfinem přibývá lidí kteří přišli vyjádřili svůj protest proti vládě a narůstá i hluk, který vydávají rozmanité instrumenty. Velkou pozornost zde vzbudil především ručně psaný transparent s nápisem Asistenti učitele ať jdou třeba do p*****. Demonstranti jsou na akci dobře vybaveni. Přivezli si nejenom vlajky, prapory a transparenty, ale mají s sebou i termosky s teplým pitím. Zjevně nechybí ani elán.

Ilustrační foto.
Demonstrace omezí dopravu v centru Prahy. Nejspíš uhnou i tramvaje

11:00 Malostranské náměstí se připravuje na demonstraci. Na místě je postavené pódium, připraveny jsou mobilní toalety. V pohotovosti jsou policisté, mezi kterými nechybí ani bílé čepice dopraváků. Čekají už také někteří novináři u přenosových vozů televize. Z demonstrantů zde zatím, hodinu před polednem, má stánek pouze odborové sdružení železničářů. Podle odhadu Deníku mají nad jeho členy policisté početní převahu.

Zdroj: Milan Holakovský

10:40 Protestní akce menšího rozsahu je ohlášena také na Jungmannově náměstí. Řada demonstrantů se rovněž plánuje zastavit u petičního stánku před Strakovou akademií na nábřeží Edvarda Beneše. Odtud, od sídla vlády, zřejmě bude hodně účastníků přicházet k Malostranskému náměstí už kolem poledního. 

10:30 V půl jedenácté odpoledne před sídlem vlády standardní klid, pouze přítomnost hlídkujícího policisty s dlouhou zbraní naznačuje, že policie pro den demonstrace přijala speciální opatření. Také v nedaleké stanici metra Malostranská je naprosto běžný provoz, stejně jako na stejnojmenné tramvajové zastávce. Jako demonstrant se nikdo nejen neprojevuje, ale ani nevypadá. Všichni lidé zde působí dojmem běžných cestujících.

10:00 Valdštejnské náměstí, Malostranské náměstí, Šporkova a Nemocnice pod Petřínem jsou zastávky autobusové linky 194, které pořádání demonstrace na několik hodin určitě vymaže z jízdního řádu. Kvůli konání protestu bude její trasa od půl jedné zkrácena. Až do odvolání, dokud se demonstranti nerozejdou, bude tato linka MHD funkční pouze v úseku Florenc - Malostranská. S návratem k normálnímu režimu počítá dopravní podnik kolem půl čtvrté.

Prázdná třída. Ilustrační foto.
Stávka ve školách. Podívejte se, jaké školy v Praze se k ní připojí

Mělo by jim přát počasí: v té době meteorologové neočekávají výraznější déšť ani sněžení. Bude sice chladno, avšak to na sklonku listopadu nepřekvapí.