Poslední rozloučení s Vlastimilem Harapesem vypravilo Národní divadlo od 12 hodin z jeviště historické budovy ND. Divadlo se ale otevřelo před půl dvanáctou dopoledne, aby mohli smuteční hosté na místě položit květiny a poklonit se u rakve. Před budovou Národního divadla se tvořily velké fronty.

Na začátku pohřbu zazněla píseň Jen pár dnů. Harapes ji nazpíval se zpěvačkou Hanou Zagorovou, která byla jeho druhou manželkou. Poté pronesl smuteční řeč ředitel Národního divadla Jan Burian. Připomněl, že Harapes nebyl jen dlouholetou tváří českého baletu, ale lidé ho znali také z televize, filmu a divadla. Harapes působil i jako umělecký šéf a taneční pedagog. „Tím vším v českém dramatickém umění a tanečním divadle Vlastimil Harapes byl,“ řekl.

Vlastimil Harapes zemřel ve věku 77 let.
Svatba Harapese a Zagorové byla účelová. Adoptovanou holčičku jim nakonec vzali

Jeviště bylo vyzdobeno několika věnci, nad rakví visela umělcova fotografie. V pozadí byly promítány ukázky jeho celoživotní práce.

Emeritní sólista a šéf Baletu Národního divadla, laureát Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v oboru balet, nositel titulů zasloužilý a národní umělec Vlastimil Harapes zemřel po dlouhé nemoci ve středu 15. května ve věku 77 let.

Harapes působil také jako herec, zpěvák, moderátor a taneční pedagog. Jeho osoba byla ale vždy nejvíce spojována s baletem Národního divadla. V roce 2016 byl dokonce uveden do Síně slávy ND.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Labutí jezero i Louskáček

Během své více než dvacetileté aktivní činnosti tančil stěžejní mužské role prakticky ve všech titulech repertoáru Národního divadla. Působil například v Labutím jezeře, Spící krasavici, Louskáčkovi a Popelce, Faustovi, Spartakovi, Stvoření světa a v mnoha dalších.

Zemřel Vlastimil Harapes
Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr podlehl vážné nemoci, bylo mu 77 let

Skutečným milníkem v jeho kariéře bylo ztvárnění rolí Merkucia a poté i Romea v baletu Romeo a  Julie v Národním divadle roku 1971. „Jako tanečník oplýval pohybovou elegancí, vytříbenou kulturou, muzikalitou projevu i hereckou suverenitou, oslňoval technickou bravurou s klidnou a neokázalou jistotou,“ uvedli zástupci Národního divadla.

Po skončení aktivní taneční kariéry našel své místo v muzikálu a činohře, učil a působil i v politice, na podzim 2016 kandidoval do Senátu za ANO.