Velmi překvapivý pohled se během uplynulého víkendu naskytl návštěvníkům pražské Karpuchina gallery. Jako součást programu byla v galerii připravena výstava s živým vlkem s názvem Lone Wolf od umělce Briana Daielyho.

Mluvčí galerie Viktorie Bartáková pro Deník uvedla, že se jednalo o třídenní performanci.

Psí sousoší od Davida Černého před novými apartmány vinařství Dog in Dock u přístavu ve Veselí nad Moravou
Hrají si, nebo soulouží? Socha psů Davida Černého budí emoce, vznikla i petice

„Jádro výstavy Osamělý vlk spočívá v drsném vizuálním ztvárnění - uvězněný vlk uzavřený v kleci z pletiva o rozměrech 400 krát 1000 centimetrů, umístěné uprostřed galerijního prostoru. Klec ze všech stran záměrně obklopuje chodník o šířce 45 centimetrů, který nabízí pozorovatelům úzký prostor pro rozjímání a zkoumání osamělého tvora,“ lákala galerie na výstavu.

Ta ale zanedlouho vyvolala velký rozruch. Zvíře totiž bylo uzavřeno v kleci uprostřed galerijního prostoru.

Majitelka galerie Alexandra Karpuchina sdělila Deníku, že podle ní se zvířaty nebylo zacházeno špatně. „Pohled na zvíře v kleci byl umělecký záměr. Zvířata tu byla tři hodiny a vždy se střídala a mohla se procházet. Dostávala i napít a najíst,“ řekla Karpuchina s tím, že věděla, že se jedná o choulostivou záležitost a proto uzavřela smlouvu s profesionálními dodavateli filmových zvířat.

Exponát umístěný ve výloze Window Gallery vyvolal mezi obyvateli Přerova bouřlivé reakce
Je to ještě umění? Obyvatele Přerova pobouřila mrtvá kočka ve výloze galerie

I když měla výstava trvat tři večery, v neděli 26. května o ní obdrželi podnět pracovníci Státní veterinární správy i Česká inspekce životního prostředí společně s policisty. Podle mluvčího SVS Petra Vorlíčka se na místo vydali nejprve pracovníci Městské veterinární správy a České inspekce životního prostředí. „Kolegové zkoumali, jak je se zvířaty zacházeno,“ řekl Deníku.

Opravdoví vlci 

Majitel zvířat měl oprávnění dokládat pasy, které však byly vystaveny pro psy. „Skutečně se ale jedno o vlky,“ upřesnil Vorlíček.

Vlci u nás patří mezi chráněná zvířata a jejich využití pro veřejná vystoupení není možné. Pracovníci státní veterinární správy také odhalili jejich podivné „ustájení“, které mělo být v dodávce u galerie.

„Budeme podávat podnět Praze 1 na základě zákona na ochranu zvířat proti týrání,“ uzavřel Vorlíček.

Výstava Lone Wolf.Zdroj: se svolením Karpuchina Gallery/Tomáš Rubín

Česká inspekce životního prostředí rozhodla o odebrání celkem tří vlků. „Asistovali jsme u odebrání vlků, s nimiž mělo být neoprávněně nakládáno. Zvířata byla poté odvezena na veterinární kliniku,“ potvrdil pro Deník policejní mluvčí Jan Rybanský s tím, že vlci byli odvezeni na Tachovsko.