Po tříletém přechodném období by měly v metropoli existovat už jen kasina s živou hrou, jako je ruleta či poker. Nová regulace zároveň ruší systém takzvaných adresných míst, který může být podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) diskriminační. V celém hlavním městě je aktuálně takových provozoven sto.

„Je třeba naplnit požadavky ÚOHS, takže kasina budou městské části moci mít kdekoli bez omezení, ale bez technické hry,“ řekla radní Hana Kordová Marvanová (Spojené síly pro Prahu/STAN), která změny předložila. Zastupitelstvo nakonec rozhodlo, že před účinností vyhlášky bude muset vedení města s ÚOHS zkonzultovat, jak přesně tuto kolizi řešit, nebo zda už k ní nedojde.

Umožnit provoz kasin v upravené formě chce 16 z 57 městských částí. Ostatní se přihlásili k „nulové toleranci hazardu“. S koncem technické hry má problém vedení Prahy 1, na jejímž území funguje na devatenácti místech víc než tisícovka herních automatů.

Nelegální automaty.
Hrací automaty musí skončit do tří let, shodli se pražští radní

Podle představitelů zdejší radnice je „nulová tolerance“ populismem, který problém patologického hráčství neřeší a jen posiluje jeho přítomnost v ilegalitě, na internetu i těsně za hranicemi města.

„Ministerstvo financí by mělo uplatňovat přísnější pravidla proti fungování takzvaných pseudokasin. Obáváme se, že díky nové městské vyhlášce bude moct kasino počínaje lednem vzniknout kdykoliv a kdekoliv. A máme už indicie, že se nové podniky chystají,“ prohlásil radní Richard Bureš (ODS), který v pozadí vyhlášky „tuší zájmy majitelů domů“ v centru města.

Provoz kasin tam podle vládnoucí koalice negeneruje sociální problémy a typickými klienty herních zařízení prý byli před krizí například izraelští turisté. Rada „jedničky“ zároveň přijala v srpnu usnesení, v němž žádá spravedlivější rozdělování daní z hazardu mimo jiné vyloučení městských částí s nulovou tolerancí jako příjemců těchto peněz.

Podle opozice z Prahy 1 však koalice svými postoji k problému nerozptýlila podezření o možných podnikatelských zájmech v pozadí. „Při diskusi v jednotlivých kasinech nám vedoucí říkali, že si pokračování kasina bez technické hry vůbec neumí představit. Jeden z nich dokonce naznačil, že bez technické hry může provozovnu zavřít, protože se neuživí,“ poznamenala zastupitelka Jitka Nazarská (Piráti).

Praha 1 se dostala do sporu s magistrátní firmou Technická správa komunikací (TSK) kvůli vývozu košů a úklidu nepořádku kolem nich.
Přeplněné koše jako msta za odvolání bratra? Praha 1 a magistrát dál válčí