Ostatky Karla Schwarzenberga přivezl na Pražský hrad krátce po osmé hodině ráno pohřební vůz se znakem šlechtického rodu. Doprovázeli jej policejní motocykly. Rakev zahalenou do rodové modro-bílé vlajky vnesli do katedrály svatého Víta vojáci, jejichž přítomnost byla znakem státních poct, které obřad z rozhodnutí vlády doprovázel.

Před oltářem byly vystaveny řády Bílého lva a Zlatého rouna, jejichž nositelem bývalý šéf české diplomacie byl, i erb rodu Schwarzenbergů.  

Jak v nedávné minulosti probíhaly největší pohřby šlechticů? Více v textu: 

Pohřeb Alžběty II.
Největší pohřby šlechticů 20. století: Přišly tisíce hostů, nechyběla symbolika

Karel Schwarzenberg zemřel po delší nemoci ve Vídni 12. listopadu. Od středy, kdy byla rakev s jeho zpopelněnými ostatky vystavena v malostranském kostele Panny Marie pod řetězem, se tam jeho památce přišlo poklonit více než 11 tisíc lidí.

Mezi smutečními hosty v sobotu byli politici, osobnosti diplomacie i kultury. Dorazil český prezident Petr Pavel i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přítomen byl bývalý prezident Miloš Zeman i zástupci šlechtických rodů, mimo jiné i tří vládnoucích  rodin z Monaka, Lichtenštejnska a Lucemburska. Jako oficiální zástupce rodu Habsburků se pohřbu účastnil Ferdinand Zvonimir Habsburský.

Nechyběli ani četní zástupci české politické scény napříč spektrem, kteří se ve svých vyjádřeních shodovali, že Karel Schwarzenberg byl velkou osobností, která byla významnou pro domácí i zahraniční politiku. 

„Byl to člověk, který oddaně sloužil své zemi, i když to mělo dalekosáhlé následky pro něj osobně i pro jeho rodinu. Jeho skon je pro nás ztrátou,“ řekl třeba ministr zemědělství Marek Výborný

Ministr zemědělství Marek Výborný o Karlu Schwarzenbergovi:

Zdroj: Petr Procházka

Mezi hosty byly i osobnosti ze světa kultury, například herečky Jitka Čvančarová a Aňa Geislerová nebo herec Bolek Polívka. Dorazily rovněž zahraniční delegace, mimo jiné z Francie, Jižní Koreje nebo Japonska.

Československá hymna a vánoční koleda 

Během obřadu ve svatovítské katedrále pronesl krátkou vzpomínku na zesnulého prezident Petr Pavel, který vyzdvihl jak zásluhy Karla Schwarzenberga na poli mezinárodní politiky, tak jeho vlastenectví. A zmínil i svůj osobní vztah k zesnulému. „Bude své zemi chybět,“ uzavřel svou řeč.

Čtení přednesů se ujal Schwarzenbergův synovec Ferdinand. Přímluvy přednesli starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská, která je vnučkou šlechtice Jiřího Douglase Sternberga a Schwarzenbergovou příbuznou, a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který spolu se Schwarzenbergem založil nynější vládní stranu TOP 09. Zmínili modlitbu za Evropu, za Ukrajinu i za přírodu.

Kdo se také zúčastnil Schwarzenbergova pohřbu: 

Karel Schwarzenberg na svém zámečku Dřevíč v roce 2012.
Se Schwarzenbergem se rozloučí i jeho rodina. Podívejte se, kdo je kdo

Na závěr na přání zesnulého zazněly československá hymna a koleda Narodil se Kristus Pán.

Po skončení obřadu vůz s rakví opustil Pražský hrad a zamířil na zámek Orlík, kde budou Schwarzenbergovy ostatky uloženy do rodinné hrobky.