Nebývale krátkou cestu do práce na Praze 5 absolvoval třeba pan Jan. „Ze středočeských Horoměřic jsem byl v kanceláři za necelých dvacet minut,“ popsal Deníku s tím, že jindy mu v pondělí ráno cesta trvá i 40 minut. „Vlastně zemědělcům děkuji a pozval bych je do Prahy zase příští pondělí,“ komentoval s úsměvem zemědělský protest.

S podobnou zkušeností se na sociální síti X (dříve Twitter) svěřil i Aleš vystupující pod přezdívkou BlackAllophone. „Už dlouho nebyla Praha tak dobře průjezdná. Cesta do práce se mi časově zkrátila o 20 %. Mohli by jezdit častěji,“ napsal.

Demonstrace zemědělců v Praze
Provoz na magistrále je opět bez omezení. Zemědělci s traktory zamířili domů

Prázdné silnice si pochvalovali i sami policisté. „Situace v Praze je naprosto perfektní, doprava je plynulá. Je na místě poděkovat motoristům, že do Prahy nevyrazili, ten provoz je slabší,“ uvedl před osmou ráno policejní mluvčí Jan Daněk.

Na sociálních sítích se pak přidávali další. „Zcela bez ironie: mohli by zemědělci protestovat častěji? Takhle průjezdná Praha byla naposledy za covidu,“ postoval na sítí X Zdeněk Koutský. Další přirovnávali pondělní ranní a dopolední provoz v Praze k sváteční neděli.

Spokojeným řidičům dávaly za pravdu i kamery monitorující provoz v pražských ulicích. Na jindy frekventovaných uzlech typu Jiráskův most x nábřeží x Resslova bylo na záběrech ráno a dopoledne vidět vždy dvě tři auta čekající na zelenou.

A přidal se i organizátor MHD Ropid. „Takhle zelené pondělní ráno jsme tu už dlouho neměli. Momentálně provoz PID bez větších komplikací i zpoždění. Nicméně situaci budeme i nadále pilně monitorovat,“ uvedl dopravce na síti X po půl deváté ráno.

Přehled hlavních událostí kolem dnešních protestů zemědělců v Praze:

05:42 - Policie uvedla, že do Prahy míří asi 500 kusů zemědělské techniky.
06:00 - První desítky kusů techniky protestujících dorazily k ministerstvu zemědělství, protestující posléze zastavili dopravu před ministerstvem na pražském Těšnově.
06:22 - V souvislosti s protestem zemědělců se v Praze začaly vytvářet kolony v různých ulicích.
06:50 - Demonstrující zemědělci podle organizátora akce Zdeňka Jandejska chtějí, aby vláda 21. února jednala o odstoupení od Green Dealu.
06:55 - Ministr zemědělství Marek Výborný řekl ČTK, preferuje jednání u stolu než protest na ulicích. Organizátoři podle něj sledují vlastní politické cíle a zemědělce nezastupují.
07:00 - Traktory začaly blokovat některé pruhy na pražské magistrále.
08:03 - Do Prahy přijelo více než 500 traktorů, další jsou na cestě. Na podporu farmářů by mělo dorazit i 4000 aut, řekl ČTK mluvčí protestu Daniel Sterzik.
08:06 - Kolona traktorů zúžila magistrálu u Muzea do dvou pruhů, doprava se zpomalila.
08:37 - Zemědělci před ministerstvem zemědělství řekli ČTK, že demonstrují zejména kvůli vysokým cenám energií či byrokracii, někteří se distancují od pořadatelů.
08:56 - Provoz pražské integrované dopravy protest zemědělců podle pražského dopravního podniku výrazněji nenarušil. Zhruba na půl hodiny byl ráno přerušený provoz tramvají na Vinohradské ulici a kvůli průjezdu zemědělské techniky nabíraly zpoždění tramvajové spoje na náměstí I.P. Pavlova. Více než dvě hodiny byl zastavený provoz části autobusové linky H1, určené pro přepravu handicapovaných.
09:40 - Před ministerstvem zemědělství demonstrovalo několik set zemědělců, ministra zemědělství Výborného vypískali a požadovali demisi vlády.
10:06 - Agrární komora ČR podle mluvčí Barbory Pánkové rozumí tomu, že jsou farmáři zoufalí z přístupu politiků v ČR i EU.
10:08 - Protesty zemědělců v Praze nemají mnoho společného s bojem za podmínky zemědělců, uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Akci pořádají lidé, kteří se netají podporou Kremlu, uvedl na sociální síti X.
11:00 - Část nespokojených zemědělců předala dopis ministrovi Výbornému, ve kterém ho žádala, aby Česko odstoupilo od Green Dealu.
12:00 - Přesun části zemědělců na Malostranské náměstí.
13:30 - Částečné zablokování tramvajové dopravy v centru na několik minut
14:30 - Střet demonstrantů s odpůrci. Při potyčce musela zasahovat policie.
15:00 - Policie ČR uvedla, že provoz na Magistrále byl plně obnoven, technika odjela.
15:32 - Pisatel na sociální síti uvedl, že pondělního protestu se zúčastní se samopalem a půjde s ním na Úřad vlády. Kriminalisté ho zadrželi.
16:05 - Pondělní protesty zemědělců na Malostranském náměstí skončily