„Mám velkou radost, protože po tolika letech usilovné práce, abychom se stali jedním z účastníků světového zápisu na UNESCO vidím, že nebyla ta práce opravdu marná, a že se nám to povedlo, je to skvělé. Zápis je pro nás obrovská devíza nejen v rámci marketingu, ale i vzhledem ke zvýšení návštěvnosti. Zároveň je to obrovský závazek k tomu, abychom se starali o naše kulturní památky. Chystáme oslavy, protože teď jsme to mohli prožít jen tady se starosty a našimi side managery, kteří se společně s námi o UNESCO starají, ale příští víkend bychom to rádi oslavili také se všemi návštěvníky a obyvateli v Karlových Varech, Mariánských Lázních i Františkových Lázních. V pátek 30. července zahajujeme oslavy tiskovou konferencí v Hotelu Thermal, kde budeme úplně všichni, poté se spustí program ve Varech od tří hodin a potom už další dny má každý starosta ve svém městě, ale vzájemně se budeme navštěvovat,“ říká primátorka Karlových Varů Andrea Pffefer Ferklová.

Starosta Mariánských Lázní Martin Kalina také neskrývá radost. „Prvním pocitem je samozřejmě radost z dobře odvedené práce. Nejen mojí, ale desítek, ne-li stovek lidí, kteří na nominaci pracovali. Byl to, atletickou terminologií neuvěřitelný maraton! Za poslední čtyři roky, kdy jsem byl přímým účastníkem procesu, stály všechny přípravy velké množství práce, peněz a konsensů napříč sedmi zeměmi a jedenácti městy z celé Evropy. Upřímně smekám před všemi mými předchůdci a přáteli, kteří pomohli nominaci dotáhnout do konce. Je prověřenou praxí, že po zápisu do UNESCO dochází k nárůstu zájmu v oblasti cestovního ruchu. Velkým úkolem pro nás všechny je nastavit marketing a medializaci tak, abychom dali jasně najevo, že tzv. “jednodenní turistikou“ nemůže návštěvník plně ocenit důvod, proč jsme naši nominaci obhájili. Podstatou lázeňství je dlouhodobé působení léčivých zdrojů na lidský organismus. To je náš společný cíl – podpořit cestovní ruch s důrazem na dlouhodobé pobyty," sděluje.

Projevoval se tlak

„Za mne je to velká úleva. U tohoto projektu působím sedm let a mnohdy to opravdu nebylo lehké. Jsme totiž nejmenší z celé skupiny a často se tlak těch větších projevoval. Ještě v roce 2016 se například jednalo o tom, zda Františkovy Lázně mají být součástí této nominace. Ustáli jsme tyto tlaky a během dalších let prokázali, že jsme plnohodnotným členem skupiny. Těší mne, že se vše úspěšně dotáhlo až do konce a evropské lázně mají zaslouženě světové ocenění. Od zápisu na seznam světového dědictví očekávám postupný rozvoj zapsaných statků, bude ale nějaký čas trvat, než všichni, kterých se to týká, tento potenciál využijí. Věřím ale, že se i osvětou povede v co nejkrásnějším čase probudit hrdost lidí na světovou výjimečnost míst, ve kterých žijí. V neposlední řadě také předpokládám, že zápisem bude podpořeno i lázeňství jako takové. Vždyť je to obor, který se naším zápisem na seznam UNESCO dostal," říká starosta Františkových Lázní Jan Kuchař.

Nominaci na zápis do seznamu UNESCO se společně připravily Belgie, Francie, Itálie, Německo, Rakousko, Velká Británie a Česká republika. Tvoří ji jedenáct významných lázeňských měst kromě Karlových Varů, Mariánských Lázní a Františkových Lázní je to Baden-Baden, Bad Ems, Bad Kissingen, Baden u Vídně, Bath Montecatini Terme, Spa a Vichy.