Původní smysl Velikonoc jako největšího křesťanského svátku připomenou pašijové hry, bohoslužby a koncerty v kostelích. Na Hradě podle pražského arcibiskupství pašijové hry letos nebudou kvůli „množství administrativních a bezpečnostních překážek". Podobně byl loni zrušen vánoční Živý Betlém, jeho pořadatelé pak představení odehráli u Lorety.

Pražané o pašijové hry nepřijdou

Pražané ale o pašijové hry nepřijdou. Herci, kteří se loni představili na Hradě, včetně členů činoher Národního či Vinohradského divadla, posedmé odehrají velikonoční příběh v zahradě zámku na Zbraslavi, letos v sobotu 29. dubna.

Sedmkrát do 24. dubna pašijové hry budou v Zrcadlové kapli budovy národní knihovny Klementina. Ve středu 5. dubna se představení Moravské pašije pohledem loutkáře a komedianta Víta Marčíka uskuteční v kostele Pražského jezulátka.

V neděli 2. dubna začíná velikonoční program v Písecké bráně nedaleko Pražského hradu. Praha 1 na stejný den přichystala na Kampě a na Újezdě rodinné odpoledne Ahoy jaro.

Na příchod Velikonoc návštěvníky připraví v pátek 7. dubna ve speciálním programu Národní zemědělské muzeum. O den později budou dílny zaměřené na pletení pomlázek a košíků, malování kraslic voskovou technikou či tvoření velikonočních dekorací z textilu také na zámku Ctěnice na severním okraji Prahy.

Se zimou se skoncuje na Náplavce

Vítat jaro se bude také na Vyšehradě. Ve čtvrtek 13. dubna vyjde průvod s Moranou směrem k Náplavce, kde bude skoncováno se zimou. O svátcích a velikonočních prázdninách připravila ukázky staročeských tradic spojených s jarem také pražská zoo. Chybět nebudou komentovaná krmení zvířat, některá si pochutnají na pomlázkách.

Muzeum hlavního města Prahy připravilo velikonoční výstavu ve spolupráci se studenty pražských středních škol a učilišť. Představuje v hlavní budově na Florenci velikonoční svátky tak, jak je slaví křesťané a jak se slavily v minulosti v Praze. Součástí je soutěž o nejhezčí kraslici.

Kostely rozezní duchovní hudba

Většina kostelů v centru Prahy bude v příštích dnech hostit koncerty duchovní hudby. Například Collegium 1704 odehraje a odzpívá ve čtvrtek 6. a v pátek 7. dubna v Rudolfinu Janovy pašije.

V kostele Nejsvětějšího Salvátora na Starém Městě zazní oratorium Stabat Mater od Antonína Dvořáka v pondělí 10. dubna, o tři dny později bude stejný program v Obecním domě. Velikonoční oratorium Johanna Sebastiana Bacha je na programu v úterý 18. dubna v kostele svatých Šimona a Judy.

Už od 25. března předkládají velikonoční nabídku farmářské trhy na Andělu. Už tento víkend začínají trhy na Staroměstském a Václavském náměstí, náměstí Republiky a náměstí Míru. Jarmark s předváděním řemesel bude od neděle 2. dubna až do Velikonoc také na Pražském hradě.

O víkendech program doplní vystoupení folklorních souborů. V sobotu 15. dubna bude speciální velikonoční farmářský trh na Náplavce.