Příměstské tábory v Praze. Infobox.Zdroj: RedakcePříměstské tábory nabírají na popularitě. Důvod je zřejmý – rodiče, které nemohli poslat své ratolesti přes léto do přírody, o nich mají lepší přehled. A odpadá položka za nocleh – ceny se pohybují od 500 do 900 korun na den, celý týden vyjde od 1250 do 4900 korun v závislosti na náročnosti a originalitě nabízeného programu. 

Fakt, že jsou děti večer zpět, ocení hlavně ty nejmenší. Příměstské tábory tak vyhledávají pracující rodiče a zároveň poskytují dítěti možnost smysluplně trávit volný čas. Aktivity jsou velmi podobné těm táborovým, navíc dítě získá nové kamarády.

Malý rybář či paleontolog

Nabídka pražských příměstských táborů, které pořádají nejčastěji domy dětí a mládeže, dětská centra, ale také muzea, divadla, jazykové školy a další organizace, je bohatá. Děti se mohou věnovat sportu, umění, archeologii, vědě, programování, cizím jazykům, nebo třeba…

„Rybářský příměstský tábor vznikl spontánně od dětí z našeho kroužku. Dozvíte se u nás nejen o chytání ryb, ale také o vodním hospodářství, přírodě a o tom, jak ji můžeme chránit,“ popsala Jiřina Faloutová z pořádající organizace Dělej, co Tě baví.

Pokud mají rodiče zájem spíše o vzdělávací tábory, mohou si vybrat například z nabídky některého z domů dětí a mládeže. „Máme tábory specializované, které se celý týden věnují paleontologii nebo geologii. A další tábory na stanici přírodovědců, které se zabývají chovatelskými aktivitami,“ uvedl ředitel DDM Libor Bezděk.

Za youtubery až za rok

Čím dál větší popularitu si získávají tábory youtuberské. Aby také ne, když sledování videí na známém internetovém serveru patří k nejoblíbenější zábavě dnešních dětí. „Chceme do táborového života zapojit i děti, které by na ten klasický nejely. Láká je setkání s youtubery,“ vysvětlila zástupkyně vedoucího tábora 4camps Pavla Ďurkovová. „O tábory, kam dorazí některá z populárních osobností z internetu, je mezi dětmi i rodiči obrovský zájem a velmi rychle se prodávají. Letos tedy na nich již volná místa k dispozici nejsou,“ dodala.

Velký zájem o tábory tohoto typu vysvětluje dětský psycholog z pražské Psychoterapie Anděl Jan Kulhánek následovně: „Youtubeři jsou často vrstevníci dětí, jsou jim daleko blíže než zpěváci a herci, proto v nich vidí své vzory.“ 

Ať už vaše děti vyrazí kamkoli, podstatné je, aby léto strávily aktivně. To zaznělo z úst všech organizátorů námi oslovených příměstských táborů.