„Za žádných okolností by tyto pomůcky neměly končit pohozené v ulicích, na parkovištích ani v parcích, protože představují zdravotní riziko. Nejbezpečnější je tyto ochranné pomůcky hodit do popelnice či do koše na směsný komunální odpad. Za žádných okolností se je nesnažte třídit,“ napsaly Pražské služby.

Ideálně by měly tyto prostředky skončit zabalené v mikrotenovém sáčku v nádobách a kontejnerech na směsný odpad. Popeláři je pak převezou do kotlů malešického Zařízení na energetické využití odpadu – ZEVO. „Spalování kontaminovaného odpadu za vysokých teplot je totiž za stávající epidemiologické situace nejlepším řešením. Malešické kotle spalují odpad při teplotách okolo 1100 až 1200 stupňů Celsia, což bezpečně ničí viry a další patogeny,“ tvrdí mluvčí městské firmy Radim Mana.

TŘÍDĚNÍ ODPADU. Šedé kontejnery na plechovky a kovové obaly přibývají v Praze.
Ani plechovka nazmar? Pražané třídí stále více kovového odpadu

Pražské služby se podle Many rozhodly zveřejnit tento apel pro to, že pracovníci se v ulicích setkávají s pohozenými rouškami čím dál častěji, byť nejde o „záplavu“, kterou zaznamenaly například světová média v jarních měsících například v Hongkongu. Klíčové je, aby s použitými ochrannými pomůckami nepřišli do kontaktu právě popeláři při svozu odpadu.

Lidé s pozitivním testem či v karanténě nesmí třídit

„Za daných okolností je opatrnost a ohleduplnost na místě. Praha má výhodu, že disponuje kvalitním zařízením na energetické využití odpadu, které je schopné fungovat a plnit svou klíčovou roli za dané koronavirové situace i přes probíhající rekonstrukci,“ řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu/STAN).

Na závěr mluvčí Pražských služeb upozornil, že pro domácnosti, kde se vyskytla nákaza koronavirem či která je v karanténě, platí ještě přísnější pravidla. „Je nutné používat plastové pytle s tloušťkou stěny minimálně 0,2 mm nebo používat dva pytle, přičemž ten vnější je nutné ošetřit dezinfekci. Pro tyto dva typy domácnosti platí, že nesmí třídit odpad,“ uvedl Mana.

Důkladné mytí rukou a používání dezinfekce by mělo být v těchto dnech samozřejmostí pro všechny – při manipulaci s odpadky je to pak spíše nutnost. Pytle s (nejen infekčním) odpadem pak lidé nemají nechávat mimo sběrné nádoby.

Pražské služby upozornily na nový nešvar společnosti – odhozené roušky a rukavice. Fotokoláž je ilustrační.
Nový nešvar společnosti: roušky i rukavice se válejí po zemi. Má se bát i Praha?