Na Blízkém východě se v posledních dnech rozhořely boje mezi Palestinci a Židy, který si vyžádal již desítky obětí. Násilí eskalovalo nejvíce od roku 2014.

Rakety vypálené na Izrael
Izrael zahájil nejsilnější útok na Pásmo Gazy. Boje nepřežilo již přes sto lidí

„Z rozhodnutí prezidenta republiky Miloše Zemana byla dnes na čestném dvoře, I. nádvoří Pražského hradu, vyvěšena jako výraz jednoznačné podpory a solidarity vlajka Státu Izrael," napsal Ovčáček na twitteru.

Izraelská vlajka nahradila na jednom ze dvou stožárů vlajku Evropské unie, kterou nechal Zeman vyvěsit po svém zvolení prezidentem. Zatímco Zeman se v současném konfliktu postavil jednoznačně na stranu Izraele, zástupci Evropské unie vyjádřili znepokojení nad událostmi na Blízkém východu a odsoudili vojenské kroky obou znepřátelených stran.

Izrael podpořil i Kulhánek

Zeman již ve středu zaslal telegram izraelskému prezidentu Reuvenovi Rivlinovi. „Vyjadřuji Státu Izrael v této těžké chvíli plnou podporu a solidaritu. Jsme s vámi!" napsal.

Zapálení svíček za oběti covidu na Pražském hradě
Hradní svíce. Kde udělali chybu? Zemanovi a spol. se smějí za pietu v kelímcích

Na stranu Izraele se dnes postavil i ministr zahraničí Kuhlánek. Na twitteru v angličtině připomněl, že Československo podporovalo Izrael, když v roce 1948 vyhlásil nezávislost. Dodal, že za ním stojí Česká republika i nyní, kdy čelí odsouzeníhodným vojenským útokům. „Izrael má plné právo bránit své občany," dodal.

Před izraelskou ambasádou se protestovalo

Před izraelskou ambasádou v Praze se naopak na protestním shromáždění sešly desítky lidí s palestinskými vlajkami. V jejich těsné blízkosti se shromáždili příznivci Izraele. Obě skupiny stály jen několik metrů od sebe. Nejprve je oddělovaly dvě řady pořádkových policistů, později na místo dorazili i policejní těžkooděnci. Konflikty mezi oběma tábory zůstaly ve slovní rovině, podporovatelé Izraele nakonec po hodině a půl odešli.

Protestní shromáždění svolalo sdružení Přátelé Palestiny a Mezinárodní hnutí solidarity. Organizátoři akce v pozvánce uvedli, že protest se týká vyhánění Palestinců z jejich domovů v Jeruzalémě, útoku izraelské armády na mešitu Al-Aksá a izraelského bombardování civilních cílů v blokádou sevřeném Pásmu Gazy.

Herečka Gal Gadotová.
Wonder Woman i Rihanna. Slavné ženy odsoudily násilí v Izraeli a Palestině

Demonstranti za Palestinu - převážně mladí lidé - si na travnaté prostranství naproti ambasádě přinesli kromě palestinských vlajek a vlaječek, svíček nebo fotografií i velký transparent s anglickým nápisem „Zastavte zabíjení v Palestině, ukončete okupaci", který nejprve rozvinuli směrem k projíždějícím řidičům a později se s ním obrátili ke skupině lidí s izraelskými vlajkami.

Demonstranty neodradil ani déšť

Protest byl zpočátku poklidný, doprovázela jej hudba. Po projevech organizátorů akce, na které příznivci Izraele nejdříve odpovídali zpěvem, ale atmosféra zhoustla. „Sešli jsme se, abychom odsoudili etnické čištění Palestiny," uvedl jeden z řečníků. Následovalo skandování hesla „Free Palestine" nebo „Free Jerusalem" (Osvoboďte Palestinu, Osvoboďte Jeruzalém). Členové izraelské skupiny reagovali na některé výroky výkřiky či smíchem. Členy obou táborů neodradil od setrvání na místě ani prudký déšť.

Policie obě skupiny opakovaně vyzývala k dodržování povinnosti nosit respirátory. Minimálně jednoho podporovatele Palestiny legitimovala a dalšího účastníka protestu hned v úvodu akce zajistila. Zasahovat proti demonstrantům ale nemusela.

Napětí eskalovalo o ramadánu

Izrael vede proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy už pátý den vojenskou operaci nazvanou Obránci zdí. V noci na dnešek podnikly izraelské letouny a pozemní vojsko doposud nejsilnější útoky. Pozemní invazi do palestinské enklávy však Izrael nezahájil. Také dnešní noc létaly rakety z Pásma Gazy na izraelské území a v izraelských městech pokračovaly střety mezi Araby a Židy, které jsou nyní nejvyhrocenější od roku 2014.

Boje na Blízkém východě vypukly po několikadenních střetech mezi izraelskou policií a Palestinci v Jeruzalémě. Napětí eskalovalo o ramadánu, když Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě, což mnoho Palestinců považuje za ponižující.

Stíhací letoun Jas-39 Gripen české armády.
Jen 150 metrů nad Karlovým mostem? Přelet gripenů se Hřibovi povedlo zrušit

Začátkem května se též očekával verdikt odvolacího soudu o vystěhování desítek palestinských rodin ze čtvrti Šajch Džarráh ve východním Jeruzalémě, do jejichž domů se měli nastěhovat židovští osadníci. Izrael nyní čelí ostřelování raketami z Pásma Gazy, na což jeho armáda odpovídá vzdušnými protiúdery. V izraelských městech také dochází ke střetům mezi radikálními Židy a radikálními Araby, které Rivlin označil za občanskou válku.