Právě v srpnu roku 1954 lokalitu navštívil významný odborník na středověké Slovany Josef Poulík. „O deset let později byly významné nálezy z Mikulčic ozdobou dosud největší výstavy o Velké Moravě. Ta se uskutečnila ve Vladislavském sále Pražského hradu za mimořádné pozornosti veřejnosti,“ uvedl vedoucí Slovanského hradiště František Synek.

Letos očekává rekordní sezonu se zhruba sedmdesáti tisíci návštěvníky. Ti uvidí ještě dva týdny v hale pavilonu I i novinku, dvanáct kruhových odlitků se symboly Velké Moravy. „Přiblíží význam a jedinečnost lávkou propojeného území,“ podotkl Synek. Stanou se ozdobou unikátní stavby přes řeku Moravu. Díky ní se lidé i s koly dostanou na Slovensko, ke kostelu svaté Markéty Antiochijské. Dělníci od minulého týdne přemostění betonují. „Je to krásný most,“ hodnotí návštěvnice ze severní Moravy Miluše Vodičková. Otevře se na přelomu října a listopadu. Hlavní oslavy 65 let začnou 13. září.

K plánovanému rozšíření rezervace divokých koní, zubrů a praturů v někdejším vojenském výcvikovém prostoru u Milovic se v pondělí na tiskové konferenci vyjadřovala hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).
Rozšíření rezervace u Milovic zabrání zabití desítek koní
Hrad Pecka
Hrad Pecku ohrožuje nadměrná vlhkost. Zachránit by ho mohl skrytý poklad