Nasedl do svého kamionu, nalodil se v Itálii na trajekt, ale už z něj nevystoupil. Na lodi po něm zůstal jen jeho náklaďák. To se stalo již před sedmnácti lety. Od té doby po tehdy pětačtyřicetiletém Miroslavu Polákovi z Pardubicka pátrá policie.

Není však jediným nezvěstným z východních Čech, po němž se slehla zem. V databázi obou krajů je v současné době 26 osob, které se záhadným způsobem ztratily.

Mladiství útěkáři

Najdou se mezi nimi však i chroničtí útěkáři často z řad mladistvých, kteří skončili ve výchovných ústavech. „Převážná část těchto mladých je však brzy vypátrána,“ uvedl vrchní inspektor Jiří Jelen z Krajského ředitelství policie Královéhradec­kého kraje.

V takových případech už většinou policie nejede ihned do terénu, ale nejdřív se snaží zjistit informace od kamarádů, příbuzných nebo dalších lidí, kteří mohli být s pohřešovanými v kontaktu.

„Postup bývá takový, že po nahlášení pohřešování osoby se nejprve provedou nezbytné administrativní úkony. Tím je myšleno kupříkladu popis člověka, co měl na sobě, kdy a za jakých okolností zmizel, zda má nějaké zvláštní znamení nebo bere nějaké léky. Poté je vyhlášeno celostátní pátrání a rozbíhá se celý proces,“ objasnila mluvčí Krajského ředitelství policie Pardubického kraje Markéta Janovská.

Někdy hrají roli minuty

Pokud se však jedná o malé dítě nebo případně člověka, který by mohl být ohrožen na životě, papírování jde stranou.

„V takových případech, kde sehrávají roli i minuty, se jde ihned do terénu. Podle závažnosti situace je možné do akce nasadit vrtulník s termovizí a další techniku,“ vysvětlil vyšetřovatel Jiří Jelen.

V Královéhradeckém kraji se doposud nepodařilo najít Jiřího Beneše z Náchodska, který zmizel v roce 1992 cestou vlakem do Prahy. Stal se tak nejdéle nezvěstným. Tuto smutnou pozici v sousedním Pardubickém kraji zastává Emil Klimpl z Pardubicka. Také on nastoupil v roce 1991 do vlaku jedoucího z České Skalice do Pardubic, ale domů nedojel. Tehdy mu bylo 78 let.

Policisté však po všech ztracených duších stále pátrají. „Po nějaké době je samozřejmě každodenní pátrání zastaveno. Avšak vždy po určitém čase se opět všechny případy pohřešovaných osob prověřují,“ upřesnila Markéta Janovská.

Počet pohřešovaných osob v regionu:

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

počet osob: stále v pátrání 22

nejdéle hledaný: Jiří Beneš z Náchodska od roku 1992

PARDUBICKÝ KRAJ

počet osob: stále v pátrání 4

nejdéle hledaný: Emil Klimpl z Pardubicka od roku 1991

Příběh se šťastným koncem:

Že by srnka? Kdepak, našel malého Honzíka

Vysoké Chvojno – Nevinná procházka tříletého Honzíka se svým otcem k ohradě plné zvířat se před dvěma lety nečekaně změnila v horor.
Jen chvilka nepozornosti stačila k tomu, aby se malý nezbeda ztratil.

„Tatínek natáčel na kameru a Honzík pobíhal kolem něj. Když se však podle jeho slov za několik málo minut otočil, chlapec byl pryč,“ vzpomíná na jeden z nejemotivnějších případů pátrání po pohřešované osobě mluvčí krajské policie v Pardubicích Markéta Janovská.
Tehdy šlo papírování stranou a ihned se do pátrací akce zapojili policisté, dobrovolní hasiči i místní obyvatelé. Každá minuta byla drahá. „Navíc to bylo v listopadu, takže už se brzy stmívalo,“ dodala Janovská.

Nedaleký les cíleně procházely desítky lidí. Až jeden muž, který byl v obci na návštěvě, se rozhodl vzít své terénní auto a projíždět les křížem krážem, měl štěstí. Schouleného Honzíka se mu podařilo objevit po zhruba třech hodinách.

„Vyprávěl, že viděl ve světle auta záblesk očí. Myslel si nejdřív, že je to srnka, ale poté zjistil, že se jedná o malého Honzíka,“ doplnila v tomto případě šťastný konec mluvčí.